Zieleń w galeriach handlowych – Galeria Krakowska

Informacje podstawowe:

Galeria handlowa zlokalizowana przy ul. Pawiej, po zachodniej stronie Dworca Głównego, z którym jest połączona. Centrum handlowe zostało otwarte 28 września 2006 r. W Galerii Krakowskiej znajdują się ok. 270 sklepów, w tym hipermarkety. Łączna powierzchnia handlowa na trzech poziomach to około 60 000 m².

Galeria Krakowska

Okiem ogrodnika

Galeria Krakowska z pewnością jest najbardziej zatłoczoną ze wszystkich odwiedzanych przeze mnie centrów handlowych. Głównym powodem jest sąsiedztwo dworca PKP i bliskość starego miasta. Sklepy rozmieszczone są na trzech bliźniaczo podobnych do siebie piętrach. Roboczo można ją również podzielić na część wschodnią – pasaż wodny, oraz część zachodnią – pasaż lądowy.
Zacznijmy od pasażu wodnego na poziomie -1. Oprócz największego natężenia ludzi w tym miejscu znajdziemy również rośliny. Inwestor wybrał klasyczne rozwiązanie jakim jest połączenie zamiokulkasa i sansewierii.

Galeria Krakowska

Wybór jak najbardziej dobry. Ze względu na warunki oświetleniowe w tym miejscu i odporność roślin na częste dotykanie (a nie rzadko urywanie) dobór jest prawidłowy. Zestawy ‚zamiokulkas + sansewieria’ pojawiają się na pozostałych 2 piętrach pasażu wodnego.
W samym centrum galerii na tzw. ‚hali forum’ trafimy na 3 duże okazy fikusa benjamina wyrastające z ziemi. Ciekawe rozwiązanie nie pochłaniające miejsca.

Galeria Krakowska

Przechodząc do pasażu lądowego na najniższym poziomie nie jest już tak naturalnie. Idąc wzdłuż holu spotykamy co krok donice z imitacjami roślin. Na zmianę pojawia się fikus i szeflera. O ile można mieć wątpliwości czy szeflera jest żywa czy nie, to przy fikusie z daleka widać że jest plastikowy.

Galeria Krakowska

Galeria Krakowska

Na poziomie 0 pasażu lądowego sytuacja się poprawia. Sztuczne rośliny zostały zastąpione żywymi. Na zmianę pojawiają się dwie odmiany fikusa. Od czasu do czasu w którejś donicy można spotkać również epipremnum. Podobny zestaw znajdziemy na najwyższym poziomie galerii.

Galeria Krakowska

Galeria Krakowska

Zwróciłem również uwagę na sposób sadzenia i donice. Wykonawca sadził według zasady: żywe do ziemi, plastik do keramzytu. Dzięki czemu w prosty sposób można odróżnić rośliny od plastiku. Szkoda że nikt nie pomyślał o zakryciu niezbyt atrakcyjnej ziemi wcześniej wymienionym keramzytem. Natomiast trzeba pochwalić wybór pojemników. Donice na sansewierie i zamiokulkasy są proste i nie rzucają się w oczy. Donice na fikusy są bardziej ozdobne i pasują do wnętrza.

Galeria Krakowska

Spis roślin:

Epipremnum złociste – Epipremnum aureum – około 45 szt.

Galeria Krakowska

Fikus – Ficus binnendijkii ‚Alii’ – 20 szt.

Galeria Krakowska

Fikus – Ficus benjamina – 30 szt.

Galeria Krakowska

Sansewiera – Sansevieria laurentii  – około 84 szt.

Zamiokulkas zamiolistny – Zamioculcas zamiifolia – około 127 szt.

Fikus plastikowy – Ficus plasticus – około 15 szt.

Szeflera plastikowataSchefflera platiricola – około 14 szt.

Podsumowanie

Głównym wrogiem roślin w tej galerii są ludzie.

Galeria Krakowska

Zbyt duży ruch nie pozwala na wprowadzenie innych gatunków, które po prostu zostałyby z czasem zniszczone. Dużym minusem są sztuczne rośliny na dolnym poziomie, za to plusem jest dobór donic. Rośliny są w całkiem dobrym stanie.

Ocena pod względem zieleni: 5/10

Lista najlepszych galerii:

 1. Bonarka City Center – 9/10
 2. Centrum handlowe Czyżyny – 6/10
 3. Galeria Kazimierz – 5/10
 4. Krokus – 5/10
 5. Galeria Krakowska – 5/10
 6. Galeria Plaza – 4/10
 7. Solvay Park – 3/10
 8. Park Handlowy Zakopianka – 3/10
 9. M1 Kraków – 2/10
 10. Galeria Bronowice – 1/10
 11. Futura Park – 0/10

A Wy co myślicie o roślinach w tej galerii?