Anturium Andrego – Anthurium andraeanum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych, naturalnie występujący w lasach równikowych w północno-zachodnim Ekwadorze i południowo zachodniej Kolumbii. Anturium Andrego osiąga 50-70 cm wysokości. Ma skrócone pędy, wyrastające z węzłów korzenie przybyszowe są w górnej części odkryte i podpierają wydłużający się pęd. Liście podłużnie sercowate, osiągające nawet 30-40 cm długości, są osadzone na ogonkach takiej samej długości jak blaszka liściowa. Częścią ozdobną anturium Andrego jest osadzona na długim pędzie pochwa otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Pochwa ta jest szeroka, sercowata, o pęcherzykowatej powierzchni i w zależności od odmiany przybiera różne barwy. Kolba ma 6–10 cm długości, jest prosta lub lekko wygięta. Na niej znajdują się ściśle ułożone kwiaty obupłciowe, które mają bardzo silnie zredukowany okwiat. Główna pora kwitnienia anturium Andrego przypada od lutego do czerwca, ale pojedyncze pędy kwiatowe pojawiają się cały rok.

STANOWISKOSTANOWISKO

Roślin wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Anturium dobrze znoszą też lekki cień i radzą sobie przy oknach od strony północnej. Od strony południowej doniczkę z anturium lepiej postawić nieco dalej od okna aby światło było przefiltrowane. Latem temperatura dla anturium powinna być zbliżona do normalnej temperatury pokojowej, czyli około 21°C. Zimą temperaturę należy obniżyć do około 16-18°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W okresie wzrostu podlewamy co kilka dni, tak aby ziemia była stale wilgotna ale nie zbyt mokra. Warto także codziennie zraszać liście. Nie powinno się natomiast przecierać liści wilgotną szmatką, gdyż łatwo je uszkodzić. Do podlewania anturium nie nadaje się zimna woda z kranu. Lepsza będzie woda odstana, miękka, o temperaturze wyrównanej z temperaturą w pomieszczeniu, gdzie rośnie anturium. Należy unikać wody twardej, o wysokiej zawartości wapnia, a także chlorowanej. Na zimę podlewanie anturium ograniczamy.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawożenie anturium prowadzimy w okresie wzrostu – od wiosny do końca lata, stosując co dwa tygodnie nawóz płynny, rozcieńczony w wodzie do podlewania. Należy jednak pamiętać, że anturium jest wrażliwe na zasolenie, dlatego nawóz rozcieńczajmy dwu- albo nawet trzykrotnie bardziej, niż podano na opakowaniu.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Najlepszym czasem na przesadzanie anturium jest wiosna, gdy roślina kończy zimowy spoczynek. Przesadzanie konieczne jest co roku u młodych roślin, zaś starsze, rosnące już wolniej, wystarczy przesadzić do świeżej ziemi raz na 3 lata. Jeżeli anturium nie przesadzamy, warto wymienić choć wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. Zazwyczaj rośliny przesadza się do większych doniczek do czasu, aż średnica doniczki osiągnie 15 cm średnicy, potem już tylko wymieniamy podłoże. Ziemia dla anturium powinna być lekka i próchnicza. Idealnie sprawdza się mieszanka ziemi liściowej, torfu, kory i piasku zmieszanych w równych proporcjach. Należy zadbać aby ziemia była kwaśna (pH 4,5-5,5). Bardzo ważnym elementem jest drenaż na dnie donicy!

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odrosty

Podczas przesadzania wiosennego, gdy anturium jest dobrze rozrośnięte i u nasady pędów pojawiają się nowe rośliny (ukorzenione), warto je oddzielić od rośliny matecznej. W ten prosty sposób można otrzymać nowe okazy.

Sposób 2 – podział rośliny

W przypadku starych roślin dobrym pomysłem jest jej odmłodzenie. Dzielimy pęd na kilka części, który zawiera kilka liści właściwych i dobrze rozrośnięty fragment systemu korzeniowego.

Sposób 3 – nasiona

Sposób najtrudniejszy z przedstawionych metod rozmnażania anturium. W efekcie otrzymujemy okazy inne od rośliny matecznej. Rośliny zakwitną dopiero po około 2 latach od wysiewu.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Rośliny właściwie pielęgnowane w warunkach domowych praktycznie nie chorują. Problemy ze zdrowiem anturium są efektem złej pielęgnacji.

UWAGIUWAGI

Roślina jest trująca, tkanki rośliny zawierają sok który podrażnia skórę dlatego warto podczas przesadzania czy cięcia założyć rękawiczki.

 

Źródła:
1. www.poradnikogrodniczy.pl
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.naradka.wordpress.com
4. fot. www.flowerpitstop.lv