Kalatea – Calathea

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Rodzaj roślin z rodziny marantowatych, pochodzących z Ameryki Południowej. Podstawowym walorem tych roślin są niezwykle dekoracyjne liście, zmienne pod względem kształtu oraz barwy (owalne do bardziej lancetowatych). Liście osadzone na długich ogonkach, z przebarwieniami – zmiennym rysunkiem zależnie od gatunku (m.in. biało paskowane, wzorki, obrzeża w różnych odcieniach zieleni, fioletu, purpury, srebra, brązu). Kwiaty są niepozorne, zebrane w grona, często mało widoczne. Są jednak wyjątki, jak np. szczególnie uznany gatunek kalatea żółtawa (ostrzeszyn), która poza dekoracyjnymi liśćmi, zachwyca żółtopomarańczowymi kwiatami. Wysokość kalatei uprawianej w mieszkaniu jest zmienna i zazwyczaj mieści się w przedziale 30-100 cm. Kalateę charakteryzują się obecnością na ogonkach liści poduszek stawowych, które umożliwiają zmianę położenia liści. Dzięki temu roślina ma możliwość efektywniejszego pochłaniania promieni słonecznych, ustawiając liście zgodnie z kątem padania promieni słonecznych.

STANOWISKOSTANOWISKO

Kalatea wymaga stanowisk jasnych do półcienistych, które będą osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Na zbyt słonecznym stanowisku, liście stają się blade, mało wyraziste, a do tego może dojść do poparzeń słonecznych. Ustawione w zbyt ciemnym pomieszczeniu, nie będą się ładnie wybarwiać. Kalatea dobrze rośnie w temperaturze 18-25°C. Problemem jest suche powietrze, zwłaszcza w okresie grzewczym. Pamiętajmy, że im wyższa temperatura tym wyższą wilgotność powietrza należy zapewnić roślinie. Górna granica temperatury, którą zniesie kalatea to prawie 30°C. W okresie zimowym, temperatura nie powinna spadać poniżej 16°C. Kalatea nie lubi przeciągów.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podłoże powinno być lekko, ale stale wilgotne, nie mokre. Oczywistym jest, że częstotliwość podlewania należy dostosować do panujących warunków, temperatury, pory roku – w okresie zimy ograniczamy podlewanie. Kalatee podlewamy i zamgławiamy wyłącznie letnią, odstaną i miękką wodą. Bardzo ważny jest drenaż na dnie donicy.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Roślinę nawozimy umiarkowanie od wiosny do jesieni. Kalatea jest delikatna, tak więc obfite nawożenie nawozami mineralnymi, zakończy się zasoleniem podłoża, na które kalatee są wrażliwe. Częstotliwość nawożenia – dwa razy na miesiąc, przy mniejszej dawce niż zalecana na opakowaniu. Najlepiej płynny nawóz dla roślin ozdobnych z liści.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Kalateę przesadzamy w razie potrzeby, zazwyczaj raz na rok lub rzadziej, na wiosnę, wymieniając roślinie stare podłoże na nowe. Podczas przesadzania należy uważać, aby nie uszkodzić części podziemnej. Roślin wymaga próchniczego, lekko kwaśnego, a jednocześnie przepuszczalnego podłoża. Najlepiej przygotować mieszankę (pH 5-6) złożoną z torfu, ziemi liściowej, rozdrobnionej kory czy też żwirku, a nawet piasku. Przygotowana mieszanka zapewni odpowiednią przepuszczalność podłoża.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział rośliny

Najłatwiejszy sposób na rozmnażanie roślin. Podczas wiosennego przesadzania, zbyt duże rośliny dzielimy na mniejsze kępki. Podczas dzielenia należy uważać, aby jak najmniej uszkodzić system korzeniowy.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Kalatee nie są szczególnie podatne na choroby, większym problemem są pojawiające się szkodniki. Przy zaniedbaniach mogą pojawić się choroby grzybowe np. szara pleśń. Ze szkodników, najczęstszym problemem są przędziorki. Z innych szkodników mogą pojawić się także mszyce, wełnowce, a nawet mączliki.

UWAGIUWAGI

Najpopularniejsze gatunki:

‚Calathea zebrina’ – gatunek kalatei jak sama nazwa wskazuje paskowany. Owalne liście, na górnej stronie zielone, z szerokim paskowaniem, natomiast spód jednolicie purpurowoczerwony. Jedna z najbardziej popularnych kalatei. Jej wysokość osiąga do kilkudziesięciu centymetrów.
‚Calathea crocata’ – zwana także kalateą żółtokwiatową, zachwyca dekoracyjnymi liśćmi oraz żółtopomarańczowymi kwiatami. Liście owalne, wydłużone, zielone, a od spodu ciemnoczerwone.
‚Calathea makoyana’ – również bardzo popularny gatunek kalatei. Jej owalne, duże liście są niezwykle dekoracyjne. Blaszka liściowa w odcieniach jasnej zieleni, barwy kremowej, na której znajdują się wyraźne, mniejsze lub większe, ciemne plamy.
‚Calathea picturata’ – zwana kalateą obrzeżoną, charakteryzuje się owalnymi liśćmi. Blaszka liściowa w jasnej zieleni i ciemnozielonym obrzeżem. Jedną z piękniejszych odmian tego gatunku jest ‘Argentea’, bardzo dekoracyjna odmiana o srebrzystych liściach z ciemnym, zielonym obrzeżem. Liście od spodu czerwonopurpurowe, osadzone na długich ogonkach.
‚Calathea rufibarba’ – gatunek o zielonych, lancetowatych liściach, delikatnie pofalowanych.
‚Calathea majestica’ – zwana kalateą ozdobną, jest jedną z wyższych gatunków kalatei, charakteryzującą się owalnymi liśćmi, osadzonymi na długich ogonkach, od spodu czerwonawe, a od góry ciemnozielone z białawymi do różowych paskami.
‚Calathea lancifolia’ – gatunek o lancetowatych liściach, od spodu purpurowoczerwonych, a od góry zielonych z ciemniejszymi plamkami. Gatunek bardzo często uprawiany w mieszkaniach i ceniony za swoją dekoracyjność.
‚Calathea lietzei’ – gatunek o liściach z rysunkiem w jasnym i ciemnym odcieniu zieleni. Od spodu liście czerwonopurpurowe.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.swiatkwiatow.pl
3. fot. www.youngplant.cn