Guzmania – Guzmania

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Rodzaj roślin z rodziny bromeliowatych, naturalnie występującej w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Charakteryzuje się rozetą długich, wąskich liści oraz pędem kwiatowym, zakończonym barwnymi przykwiatkami, a same kwiaty są białe, nieznaczące, ukazujące się w zmiennym terminie. Barwne przykwiatki utrzymują się przez wiele tygodni. Osiągają około 20-30 cm wysokości. Guzmania w naturalnym środowisku jest epifitem, występującym na roślinach drzewiastych.

STANOWISKOSTANOWISKO

Roślina doskonale poradzi sobie w dobrze oświetlonym miejscu, jednak w okresie letnim warto ją chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, które może doprowadzić do poparzenia liści. Dobrze rośnie na stanowisku półcienistym. Optymalna temperatura dla guzmanii to 15-18°C zimą i 18-24°C latem.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Guzmanię podlewamy miękką wodą bądź deszczówką, uzupełniając nią także lejek rozety. W okresie wzrostu lejek nie może być pusty, dlatego często uzupełniamy go wodą. Woda nie powinna zbyt długo zalegać w lejku, tak więc należy ją wymieniać na świeżą. Latem częściej uzupełniamy „lejek” wodą, ale w okresie zimowym już nie i w tym czasie należy być bardziej ostrożnym, aby nie doprowadzić do przelania rośliny i do pojawienia się zmian chorobowych. Jeżeli wilgotność jest zbyt niska, należy codziennie zamgławiać rośliny, stosując miękką wodę bądź deszczówkę. Od czasu do czasu możemy także przecierać liście, wilgotną ściereczką, którą nie tylko oczyścimy liście z kurzu, ale także nawilżymy.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Zabieg wykonujemy w okresie wzrostu rośliny, czyli od wiosny do końca lata. Używamy nawozu wieloskładnikowego w dawce o połowę mniejszej niż na opakowaniu. Nawozimy 1-2 razy w miesiącu.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Roślina nie musi być przesadzana, chyba że w konsekwencji źle dobranego pojemnika bądź błędów uprawowych. Roślina wymaga lekkiego, próchniczego, przewiewnego podłoża, a więc sprawdzi się torf wymieszany z mchem torfowcem bądź włóknem kokosowym. Pamiętajmy, że podłoże dla guzmanii powinno charakteryzować się lekko kwaśnym odczynem pH.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – oddzielenie odrostów od rośliny matecznej

Guzmania to roślina, która zamierając wytwarza rośliny potomne, pojawiające  się wokół rośliny matecznej. Młode rośliny najlepiej oddzielić od rośliny matecznej wówczas gdy wytworzą własne korzenie. Sadzonki oddzielamy ostrym nożem od zamierającej rośliny i sadzimy w nowej doniczce z odpowiednim podłożem, chroniąc rośliny przed zbytnim nasłonecznieniem.

Sposób 2 – nasiona

Nasiona charakteryzują się krótką trwałością i uzyskanie rośliny z nasion jest dość kłopotliwe, dlatego ta metoda jest bardzo rzadko stosowana.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Guzmania uprawiana w zbyt suchych warunkach jest osłabiona  i staje się podatna na atak szkodników. Zagrażają jej przędziorki, wełnowce, a także mszyce. Mimo że guzmania lubi wilgotne powietrze, a także podłoże, przy nadmiernej wilgotności, połączonej z niższą temperaturą, bardzo szybko reaguje zamieraniem dolnych liści, liście czarnieją, może pojawić się szara pleśń.

UWAGIUWAGI

Roślina kwitnie tylko raz po czym zamiera.
Nie używamy środków do nabłyszczania liści.

Najpopularniejsze gatunki:
‚Guzmania wittmackii’ – charakteryzuje się rozetą liści, a jej największą dekoracją jest pęd kwiatostanowy z barwnymi przykwiatkami,
‚Guzmania sanguinea’ – gatunek należy do jednych z najpiękniej kwitnących  przedstawicieli rodzaju,
‚Guzmania lingulata’ – bardzo dekoracyjna z rozetą błyszczących liści oraz czerwonymi przykwiatkami,
‚Guzmania albescens’ – gatunek charakteryzuje się kwiatostanem o niewielkich walorach dekoracyjnych, kwiaty luźno osadzone na pędzie kwiatowym,
‚Guzmania dissitiflora’ – gatunek od znanych nam guzmanii różni się kwiatostanem, który ma formę nagiego pędu kwiatowego zakończonego luźnym gronem rurkowatych kwiatów,
‚Guzmania musaica’ – dekoracyjna odmiana ze względu na ładny kwiatostan i liście,
‚Guzmania monostachia’ – ciekawy gatunek guzmanii o dekoracyjnym kwiatostanie,
‚Guzmania alborosea’ – gatunek o dekoracyjnym kwiatostanie,
‚Guzmania conifera’ – gatunek charakteryzuje się niezwykle oryginalnym i dekoracyjnym kwiatostanem, który dodatkowo zachwyca płomienną barwą,
‚Guzmania zahnii’ – gatunek dekoracyjny ze względu na kwiatostan.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.swiatkwiatow.pl
4. fot. www.naradka.wordpress.com