Trójskrzyn pstry – Codiaeum variegatum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek roślin z rodziny wilczomleczowatych, pochodzący z południowo-wschodniej części Azji. W swojej ojczyźnie występuje w wielu gatunkach i może osiągać rozmiary dochodzące do ponad 2 metrów, jest krzewem. Liście trójskrzyna mogą być zarówno duże, owalne lub powcinane, jak również wąskie i poskręcane. Są błyszczące, skórzaste, zwykle posiadają kontrastowe ubarwienie nerwów głównych, a ich kolorystyka może być niezwykle różnorodna. Najczęściej liście mają barwę zieloną lub żółtą z przebarwieniami na pomarańczowo, różowo i czerwono. W warunkach domowych dorasta do około 1 m wysokości.

STANOWISKOSTANOWISKO

Trójskrzyn wymaga stanowiska bardzo widnego, w innym wypadku liście szybko tracą intensywność ubarwienia i robią się zielone. Jednocześnie bezpośrednie nasłonecznienie łatwo może doprowadzić do poparzenia liści, o ile w powietrzu nie ma odpowiedniej wilgotności. W okresie wegetacji kroton dobrze roślinie w normalnej temperaturze pokojowej. Idealny dla niego zakres temperatur to 18-22°C. Na zimę temperaturę warto obniżyć do ok. 16°C, nie powinna ona jednak spadać poniżej 15°C. Nie toleruje przeciągów, gazów kuchennych, zimnego podłoża, zanieczyszczeń chemicznych, a nawet nadmiaru dymu tytoniowego.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Trójskrzynowi należy zapewnić stale wilgotne podłoże oraz dobry drenaż. Do podlewania najlepiej używać letniej wody. Wodę, która po podlaniu została na podstawce, należy koniecznie wylać. W okresie wegetacji podlewamy średnio 2 raz w tygodniu. W czasie zimowego spoczynku należy dość mocno ograniczyć nawadnianie, jednak ziemia nie może nigdy całkowicie wyschnąć. Roślina lubi częste zraszanie liści miękką wodą.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Zabieg nawożenia wykonujemy co dwa tygodnie od wiosny do końca lata. Stosujemy nawóz do kwiatów doniczkowych ozdobnych z liści (lub krotonów, jeśli taki znajdziemy) w dawce o połowę mniejszej niż zalecana na opakowaniu. Najlepiej gdy nawóz jest w formie płynnej.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Roślinę najlepiej przesadzać wiosną, podobnie jak inne rośliny doniczkowe. Nową doniczkę należy wypełnić lekkim, przepuszczalnym podłożem, bogatym w substancję organiczną. Można użyć substratu torfowego z domieszką ziemi liściowej i perlitu. Ziemia dla krotona powinna mieć odczyn pH 5,7 – 6,8. U starszych roślin, które już rosną w wystarczająco dużej donicy, wystarcza zazwyczaj wymiana wierzchniej warstwy podłoża na ziemię świeżą. Uwaga! Kroton jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia korzeni.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe

Sadzonki pobieramy wiosną. Sadzonki krotona przygotowujemy z niezdrewniałych części pędów. W tym celu obcina się odcinki pędów długości około 15 cm, pozbawione młodych liści i zawiązków kwiatów. Po cięciu z rany zacznie wyciekać biały sok. Jest trujący. Oczyszczamy sadzonkę z wydzieliny, a następnie zanurzamy ją w ukorzeniaczu (typ A). Następnie umieszczamy w podłożu z mieszaniny piasku i ziemi do kwiatów. Sadzonki ukorzeniają się jedynie w ciepłym podłożu o temperaturze 20-28°C.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Objawami chorób fizjologicznych, wynikających z błędów w uprawie jest najczęściej zrzucanie liści lub ich zasychanie i zwijanie. Dodatkowym zagrożeniem mogą być dla krotona szkodniki takie jak przędziorki lub tarczniki. Jednak ze względu na wrażliwość rośliny poleca się w tym przypadku raczej profilaktykę lub ręczne usuwanie owadów, bowiem likwidacja chemiczna jest bardzo ryzykowna.

Jeśli dolne liście krotona opadają jest to oznaką zbyt suchego powietrza, lub zbytniego chłodu.
Gdy liście krotona tracą barwę – są wypłowiałe, matowe lub zielenieją, oznacza to, że krotonowi brakuje światła i musi być on przestawiony w bardziej słoneczne miejsce.
Jeśli liście krotona zwisają i więdną, jest to najpewniej oznaką zbyt nadmiernego podlewania.

UWAGIUWAGI

Najpopularniejsze odmiany:

‚Aucubifolium’ – liście eliptyczne i błyszczące, pokryte jasnozielonymi kropkami,
‚Bravo’ – lekko klapowane liście z żółtymi smugami,
‚Bruxellense’ – szerokie, mieczowate liście, które najpierw są brązowe, z wiekiem przebarwiają się na czerwono, unerwienie barwy żółtej,
‚Craigii’ – liście mocno wcięte, trójklapowe, jasnozielone z żółtym unerwieniem,
‚Fascination’ – podłużne liście z marmurkowym wzorem w kolorach zielonym, czerwonym i pomarańczowym,
‚Gloriosum superbum’ – szerokie, lekko pofalowane liście koloru zielonego, unerwienie i brzegi liści są żółte,
‚Golden Bell’ – długie, kanciasto zakończone, wielobarwne liście,
‚Imperialis’ – eliptyczne, żółte liście z czerwonymi brzegami i zielonym unerwieniem,
‚Punctatum aureum’ – długie, lancetowate, wąskie i błyszczące liście o ciemnozielonej barwie, pokryte żółtymi kropkami,
‚Reidii’ – podłużne, owalne liście o zielonej podstawie, u starszych roślin liście mają żółtawy, czerwonawy lub różowoczerwony odcień, wyraźne unerwienie ma barwę pomarańczową lub czerwoną,
‚Spirale’ – wąskie, wielokolorowe liście – zielone, czerwone lub żółte w najróżniejszych kombinacjach, swoją nazwę odmiana ta zawdzięcza silnie spiralnie skręconym liściom.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. www.swiatkwiatow.pl
4. www.zielonyogrodek.pl
5. fot. www.amazon.com