7 argumentów, które przekonają Cię do wprowadzenia roślin do Twojego mieszkania i biura

Przez długi czas uważano, że najodpowiedniejszym miejscem dla roślin jest ogród skąpany w słońcu, z dala od naszych mieszkań, czy biur w których pracujemy. Dzisiaj już wiemy, że to nieprawda. Hodowanie roślin we wnętrzach to najłatwiejszy sposób, aby wprowadzić więcej życia do pomieszczeń w których żyjemy. Niezależnie czy pracujesz na ostatnim piętrze drapacza chmur, czy w małym mieszkanku, warto mieć jakiś zielony akcent. Dlaczego? Oto kilka powodów.

Fot.: www.bambusowysen.pl

Fot.: www.bambusowysen.pl

 1. Pomagają w oczyszczaniu powietrza

  Rośliny doniczkowe to tak na prawdę naturalne filtry powietrza. Mają one zdolność do pochłaniania i zatrzymywania szkodliwych związków takich jak benzen czy formaldehyd. Często nie jesteśmy nawet tego świadomi, że rakotwórcze substancje wydzielają się z farb i mebli. Rośliny mogą również zwiększyć wilgotność powietrza poprzez uwolnienie wody w postaci pary wodnej. Odpowiednia wilgotność powietrza może uchronić nas przed kłopotami z oddychaniem, suchym kaszlem, a nawet bólem głowy. Chcesz się dowiedzieć które rośliny są najlepszymi filtrami powietrza? Zajrzyj tutaj.

 2. Pomagają redukować stres

  Czujesz się zestresowany w pracy? Jest naukowo udowodnione, że umieszczenie nawet jednej rośliny na biurku pomaga zredukować poziom stresu i zmęczenia. Badania dowodzą, że zieleń ma wpływ na obniżenie tętna i ciśnienia krwi. Właśnie dlatego warto mieć kilka doniczek na swoim biurku.

 3. Dostarczają zdrową żywność

  Sadzenie owoców i warzyw w domach nie jest tak rzadkie jak by się mogło wydawać. Często można spotkać małe cytrusy, czy po prostu świeże przyprawy w kuchni. Oprócz oszczędności jakie przynosi nam posiadanie własnych produktów, mamy również pewność, że nie użyto trujących pestycydów. Własne produkty to samo zdrowie!

 4. Mogą być ozdobą domu

  Nic nie zrobi tak dobrego wrażenia, jak okazała roślina przy wejściu do Twojego domu. Większość roślin doniczkowych nie wymaga aż tak dużej opieki jak rośliny ogrodowe. W dodatku mamy większe możliwości w sposobie ich posadzenia. Wachlarz dostępnych donic jest praktycznie nieograniczony. Oprócz tego mamy dostępne takie rozwiązania jak zielone ściany, czy ogrody wertykalne. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Z zimnego i martwego wnętrza jesteśmy w stanie stworzyć zielony raj.

 5. Mogą polepszyć Twój sen

  Zdrowotne korzyści z posiadania roślin nie ograniczają się do oczyszczania powietrza i redukowania stresu. Zieleń jest w stanie wpłynąć również na jakość Twojego snu. Takie gatunki jak jaśmin, lawenda, aloes czy gardenia wydzielają olejki o działaniu kojącym i uspakajającym.

 6. Mogą pomóc w walce z przeziębieniem

  Zdolność roślin do zmiany wilgotności powietrza i pochłaniania pyłów może pomóc w walce z wirusami powodującymi przeziębienie. Wiele badań w dziedzinie hortiterapii dowiodło, że po wprowadzeniu roślin do biur i szpitali zmniejszyła się ilość osób skarżących się na przeziębienia, zmęczenie, bóle gardła, czy bóle głowy. Przykładem uzdrawiającej rośliny jest eukaliptus, który pomaga w udrożnianiu dróg oddechowych.

 7. Poprawiają samopoczucie

  Jest rzeczą oczywistą, że dom z roślinami jest bardziej atrakcyjny niż ten bez. Niezależnie jakie mamy gusta, poglądy polityczne, czy grubość portfela, zieleń jest zawsze atrakcyjna dla człowieka. Potrzebę bliskości z roślinami mamy zakodowaną w genach. Obecność zieleni przyczynia się do dobrego ogólnego samopoczucia, co czyni ludzi bardziej szczęśliwymi i optymistycznie nastawionymi do życia.