Fikus benjamina – Ficus benjamina

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny morwowatych, naturalnie występujący od południa Azji po północną Australię i Wyspy Salomona. Fikus benjamin jest atrakcyjną, zimozieloną rośliną doniczkową o opadających gałązkach. Choć w naturze może być dużym drzewem, uprawiany w domu dorasta co najwyżej do 2 m wysokości. Posiada błyszczące, spiczasto zakończone, niewielkie liście, o długości 5-10 cm. W warunkach domowych nie kwitnie.

STANOWISKOSTANOWISKO

Fikus benjamina w domu wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Nie ustawiamy go zatem na parapecie, a raczej w niewielkiej odległości od okna. Na zbyt ciemnym stanowisku fikus może dość szybko stracić liście. W okresie wegetacji, czyli od wiosny do końca lata, fikus benjamina dobrze rośnie w normalnej temperaturze pokojowej. Na okres jesienno-zimowy warto roślinie zapewnić nieco niższe temperatury, najlepiej w przedziale 10-18°C. Bardzo nie lubi przeciągów.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W lecie należy podlewać nie częściej niż 2 razy w tygodniu, zimą co 7-10 dni. Nie wolno dopuścić, aby roślina stała w wodzie. Woda do podlewania fikusa benjamina powinna być miękka, najlepiej przegotowana. Fikus benjamina bardzo lubi zraszanie liści. Gdy roślina jest już duża, właśnie zraszanie pomaga utrzymać ją w czystości, bo mało kto ma cierpliwość żeby przetrzeć każdy mały listek szmatką w celu usunięcia kurzu.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Fikus benjamina powinien być nawożony w okresie wzrostu tzn. od marca do września. Co około dwa tygodnie należy podawać rozcieńczony nawóz płynny dla roślin ozdobnych z liści.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Fikusa przesadzamy wiosną, gdy korzenie przerastają przez doniczkę. Nie warto jednak dawać doniczki zbyt dużej, gdyż figowce lepiej rosną w nieco za małej doniczce. Doniczkę należy wypełnić żyzną, przepuszczalną ziemią o odczynie pH 5,7 – 6,8. Najlepsza będzie mieszanka ziemi dla kwiatów doniczkowych z dodatkiem piasku. U starszych roślin w dużych ciężkich doniczkach, które ciężko jest przesadzić, wymieniamy na świeżą tylko górną warstwę ziemi.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe

Do zrobienia sadzonki wierzchołkowej nadaje się każdy pęd zawierający żywe liście. Odcinamy wybraną końcówkę pędu zawierającą przynajmniej 3 dobrze rozwinięte liście. Miejsce cięcia oczyszczamy z wypływającego soku. Sadzonkę umieszczamy w naczyniu z wodą lub w kuwecie z przepuszczalnym i stale wilgotnym podłożem. Po około 3 tygodniach powinny pojawić się korzenie.

Sposób 2 – odkłady powietrzne

Dobry sposób gdy posiadamy bardzo duży okaz i chcemy go nieco zmniejszyć. Wybieramy miejsce na pędzie głównym (lub innym pędzie, który chcemy odciąć) i delikatnie odcinamy fragment kory o długości 3 cm z każdej strony. Miejsce z raną owijamy workiem z wilgotną ziemią. Owijamy szczelnie z każdej strony. Możemy zapomnieć o zabiegu nawet na miesiąc (czas ukorzeniania zależy od wielkości odcinanego pędu), do czasu aż pojawią się korzenie w miejscu zranienia. Gdy jesteśmy pewni, że odcinany pęd jest już dobrze ukorzeniony, odcinamy go poniżej worka z ziemią. W ten sposób otrzymujemy sadzonkę o rozmiarach nawet do 50 cm!

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Plamistość liści fikusa – czasem na liściach fikusa benjamina pojawiają się liczne, okrągłe, żółte plamy o średnicy 3-4 mm. Przyczyną ich powstawania jest zbyt niska intensywność światła przy dużej wilgotności powietrza. Zjawisko to obserwowane jest najczęściej zimą, kiedy mamy krótszy dzień. Pomaga przesunięcie fikusa bliżej okna.

Korkowatość liści fikusa – fikus benjamin często zapada na korkowatość liści. W wyniku tej choroby na spodniej stronie liści pojawiają się jasnozielone, wodniste plamy. Z czasem na ich powierzchni powstają korkowate narośla, a z chorych miejsc wypływa gumowaty wysięk. Choć wygląda to bardzo niepokojąco, najbardziej prawdopodobną przyczyną tego schorzenia są również niewłaściwe warunki uprawy. Najczęściej do korkowatości liści dochodzi przy zbyt niskiej temperaturze uprawy, w połączeniu z niedoborem światła i zbyt dużą wilgotnością podłoża.

Zasychanie końcówek liści – bardzo często u fikusa benjamina dochodzi też do usychania końcówek liści. Wierzchołki liści najpierw żółkną, potem brązowieją i zasychają. To zjawisko ma jedną i dość prostą do usunięcia przyczynę – zbyt małą wilgotność powietrza. Aby sytuację poprawić należy regularnie zraszać liście rośliny, a obok doniczek z fikusami ustawić tacki w wodą, która odparowując da nieco wilgoci w powietrzu.

Gnicie korzeni figowca – czasem jednak niewłaściwa pielęgnacja fikusa prowadzi do poważniejszych schorzeń i zaatakowania rośliny choroby grzybowe. Przy zbyt częstym podlewaniu rośliny lub uprawie w zbyt ciężkim, zbitym podłożu może dojść do gnicia korzeni figowca. Najpierw zauważymy zahamowany wzrost rośliny, żółknięcie i opadanie liści, a ostateczną diagnozę będzie można postawić po wyjęciu rośliny z doniczki i zaobserwowaniu ciemnobrunatnych, gnilnych przebarwień na korzeniach.

UWAGIUWAGI

Można użyć preparatu nabłyszczającego, ale nie częściej niż raz na 2 miesiące.

Częste zmiany stanowiska mogą spowodować całkowitą utratę liści.

Najpopularniejsze odmiany:
‚Starlight’ – liście są złocisto pstrokate
‚Variegata’ – liście są zielono kremowe
‚Exotica’ – zielone liście mają długie, poskręcane wierzchołki

 

Źródła:
1. www.poradnikogrodniczy.pl
2. www.mowimyjak.se.pl
3. www.rosliny.urzadzamy.pl
4. fot. www.execuflora.co.za