Cibora zmienna – Cyperus alternifolius

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny ciborowatych, pierwotnie występujący na terenie Afryki wschodniej, Madagaskaru oraz Półwyspu Arabskiego. Roślina ma charakterystyczne, promieniście rozłożone, zakrzywione do dołu szablaste liście, skupione na wierzchołku wysokiej łodygi. Ciekawe, brązowe i kolczaste kwiatostany, wyrastają ponad liście. Roślina kwitnie całe lato. Jej przeciętna wysokość to 100-150 cm. Gatunek w sprzyjających warunkach może dorosnąć do dwóch metrów.

STANOWISKOSTANOWISKO

Cibora wymaga bardzo dobrych warunków świetlnych, ale nie powinno być to stanowisko bezpośrednio nasłonecznione w godzinach południowych. Latem temperatura powinna wynosić około 20°C (maksimum 30°C), zimą najlepiej zapewnić 12°C, wyższą temperaturę znoszą przy większej wilgotności powietrza. Unikamy bliskiego sąsiedztwa z grzejnikami.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Potrzebuje dużo wilgoci, a ‚mokre stopy’ nie tylko jej nie przeszkadzają, ale są wymagane, wówczas cibora będzie pięknie się rozrastać. Dla zapewnienia jej tak wilgotnych warunków doniczkę trzymamy w podstawce wypełnionej wodą. Warto często zraszać liście. Im niższa temperatura tym rzadziej podlewamy.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Ciborę nawozimy tylko w okresie intensywnego wzrostu (wiosna – lato). Wykorzystujemy (najlepiej) płynny nawóz wieloskładnikowy. Zabieg nawożenia powtarzamy co dwa tygodnie.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Ciborę najlepiej przesadzać raz do roku, na wiosnę, do doniczki tylko o rozmiar większej niż poprzednia. Najlepszym podłożem dla tej rośliny jest mieszanka ziemi standardowej i gliny z domieszką piasku (w stosunku 2:1).

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział rośliny

Najlepiej wykonać ten zabieg w okresie wiosennym, podczas przesadzania. Z młodymi roślinami nie będzie problemu podczas dzielenia systemu korzeniowego. W przypadku starszych okazów potrzebny może być tasak lub siekiera.

Sposób 2 – sadzonka ‚do góry nogami’

Sadzonkę wykonujemy z górnej części pędu posiadającej liście. Ważne, aby pęd z którego chcemy pobrać sadzonkę, nie kwitł. Sadzonki sporządzamy przeważnie w lecie. W tym celu ścinamy rozetki liści z kawałkiem łodygi długości 4-5 cm, każdy listek skracamy mniej więcej o połowę i tak przygotowaną sadzonkę kładziemy do góry nogami do płytkiej miseczki z wodą pozwalając jej swobodnie pływać po powierzchni. Naczynie z sadzonkami najlepiej jest postawić na parapecie z ekspozycją wschodnią. Po około 2 tygodniach na sadzonkach zaczną się ukazywać białe korzonki. Po dalszych 10 dniach pojawią się młode pędy. Takie sadzonki sadzimy osobno do niewielkich doniczek. Cały czas obficie podlewamy podłoże. Tym sposobem już jesienią będziemy mieć ładne okazy. Przy czym możemy rozmnażać też od razu w ziemi. Sadzonkę kładziemy do góry nagami na powierzchni ziemi i lekko przysypujemy  ją ziemią. Temperatura ukorzeniania nie powinna spaść poniżej 20°C.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Zbyt wysoka temperatura i suche powietrze sprzyjają pojawieniu się mszyc. Mała wilgotność, zbyt zwięzłe i kwaśne podłoże, powodują brązowienie wierzchołków liści. Pojawienie się licznych drobnych plam, odbarwień, żółknące liście, zasychanie oraz delikatna pajęczynka na spodniej stronie liści, są następstwem działalności przędziorków.

UWAGIUWAGI

Nie wolno stosować preparatów do nabłyszczania.

 

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.swiatkwiatow.pl
3. www.budujesz.info
4. www.naradka.wordpress.com
5. fot. www.en.wikipedia.org