10 wskazówek jak dbać o rośliny

Oto ‚top ten’ porad, jak dbać o rośliny we wnętrzach.
Nie wymagają posiadania ‚zielonego kciuka’ ;)

1. Zawsze wybieraj rośliny na podstawie tego ile światła możesz im zapewnić

Pierwsza i zarazem podstawowa zasada, wybieraj takie rośliny, którym będzie odpowiadała taka ilość światła jaką jesteś w stanie jej zapewnić. To proste! Zwróć uwagę na to, w którą stronę świata zwrócone jest Twoje okno. Oprócz tego pamiętaj o wszelkich przeszkodach na które może natrafić światło słoneczne docierając do wnętrza Twojego mieszkania (np. duży budynek lub drzewo).

  • Okno południowe – dostarcza światła przez cały dzień. Dobrym wyborem będzie praktycznie każda roślina, jednak musisz zwrócić uwagę czy potrzebuje ona światła bezpośredniego czy rozproszonego i na tej podstawie ustawić donice w odpowiedniej odległości od okna.
  • Okno wschodnie, zachodnie – dostarcza światło tylko w określonej części dnia. Wybierz rośliny, które nie potrzebują dużej ilości światła, aby dobrze rosnąć. Donice zdecydowanie bliżej okna.
  • Okno północne – dostarcza bardzo mało światła słonecznego. W takich warunkach przeżyją tylko rośliny przystosowane do bardzo małej ilości światła słonecznego. Donica praktycznie przy samym oknie.

Pamiętając o tym, że praktycznie wszystkie rośliny lubią jasne stanowiska, uważaj na to, żeby nie narazić ich na zbyt intensywne promieniowanie słoneczne. Jeśli słońce jest w stanie poparzyć Cię podczas opalania, to tym bardziej narażone są liście. Dobrym rozwiązaniem jest cieniowanie roślin za pomocą jakże prostego rozwiązania jakim jest firanka, możesz też po prostu przestawić donicę dalej od okna.

fot. www.theplanthunter.thesill.com

fot. www.theplanthunter.thesill.com

2. Zawsze wybieraj rośliny na podstawie tego ile czasu możesz im poświęcić

Weź pod uwagę ile czasu w ciągu dnia nie ma Cię w domu, jak często wyjeżdżasz lub po prostu zapominasz o różnych sprawach (m.in. o podlewaniu ;) ). Jeśli Twój normalny dzień wygląda jak bieg na 100m, to na pewno nie wciśniesz w harmonogram opieki nad dużą kolekcją roślin egzotycznych. Wybierz rośliny nie do zdarcia, które poradzą sobie bez Twojej opieki, a tak na prawdę jedynym sposobem, żeby je uśmiercić jest nadmierna troskliwość.

fot. www.theplanthunter.thesill.com

fot. www.theplanthunter.thesill.com

3. Lepiej jest nie podlać, niż przelać

Przelanie rośliny to najprostszy sposób na jej zabicie. Możesz ustalić sobie grafik podlewania, jednak najlepszym rozwiązaniem jest kontrolowanie wilgotności podłoża na bieżąco. Zawsze najpierw sprawdzaj ziemię, a później chwytaj za konewkę. Zmiana warunków w pomieszczeniu lub po prostu pora roku zmienia zapotrzebowanie na wodę. Przykładowo, w zimie rośliny potrzebują mniej wody niż latem, ale jeśli donica znajduje się blisko grzejnika, podłoże będzie szybciej wysychało przez co roślina będzie potrzebowała częstszego podlewania.
Wyraźną oznaką, że już pora podlać kwiaty to więdnięcie liści lub oderwanie ziemi od ścianki donicy. Jeśli gleba przylega bezpośrednio do ścianek i zachowuje swój kolor to możesz wstrzymać się z podlewaniem.
Zawsze podlewaj letnią wodą. Niech ziemia chłonie wodę przez 15-30 min, później wylej nadmiar wody z podstawki. System korzeniowy rośliny stojącej cały czas w wodzie może z czasem zacząć gnić.

fot. www.theplanthunter.thesill.com

fot. www.theplanthunter.thesill.com

4. Zwiększ wilgotność powietrza w razie potrzeby

Dla roślin, które preferują bardziej wilgotne warunki np. paprocie, wskazane jest częste zraszanie między podlewaniami. Podczas okresu zimowego, dobrym pomysłem jest grupowanie roślin, co tworzy swoisty mikroklimat. Nawilżacz powietrza też pomoże roślinom, a odczuje to również Twoja skóra.

fot. www.theplanthunter.thesill.com

fot. www.theplanthunter.thesill.com

5. Zapewnij roślinom tak stabilne warunki, jak to tylko możliwe

Rośliny, podobnie jak my, lubią temperaturę w przedziale 19-24°C. Skrajne wahania temperatur i częste zmiany środowiska w efekcie doprowadzają do znacznego pogorszenia stanu rośliny, a nawet jej śmierci. Unikaj umieszczania roślin w sąsiedztwie kominków, grzejników, wentylatorów i drzwi wyjściowych.

fot. www.theplanthunter.thesill.com

fot. www.theplanthunter.thesill.com

6. Nie musisz nawozić roślin

Jeśli jesteś początkujący, to nic się nie stanie jeśli nie będziesz nawoził swoich roślin. Przenawożenie to kolejny prosty sposób na pozbycie się zieleni ze swojego wnętrza. Rośliny pobierają minerały z powietrza, wody i podłoża w którym są posadzone. Roślina poradzi sobie bez dodatkowego nawożenia. Jeśli jednak zdecydujesz się na zasilenie roślin rób to w okresie wegetacji (wiosna-lato) i w niezbyt dużych dawkach. Stosuj nawet mniej nawozu, niż to jest zalecane na opakowaniu producenta.

fot. www.theplanthunter.thesill.com

fot. www.theplanthunter.thesill.com

7. Kupuj rośliny tylko od sprawdzonego dostawcy

Wybierając się na zakupy ogrodnicze, wybierz sprzedawcę z doświadczeniem. Unikaj supermarketów w których rośliny nie zawsze są podlane, a ich wcześniejszym miejscem przechowywania mógł być ciemny magazyn. Przed zakupem dokładnie obejrzyj roślinę, czy nie jest połamana, nie ma chorych liści, bądź nie przenosi szkodników.
Dodatkowym plusem zakupów w mniejszych punktach sprzedaży jest możliwość zapytania i uzyskania fachowej pomocy od sprzedawcy. Kto pyta nie błądzi ;).

fot. www.theplanthunter.thesill.com

fot. www.theplanthunter.thesill.com

8. Zaopiekuj się nowym domownikiem

Okaż swojej nowej roślinie więcej troski na początku waszej znajomości. Kiedy pierwszy raz masz do czynienia z nowym gatunkiem, obserwuj go uważnie. Zmiana środowiska na pewno w jakimś stopniu wpłynie na roślinę. Ważne, abyś nie przegapił momentu w którym może być już za późno na pomoc.

fot. www.theplanthunter.thesill.com

fot. www.theplanthunter.thesill.com

9. Nie bój się przesadzać

Niektórzy uważają, że przesadzanie polega na wymianie donicy na większa. Po części to prawda, ale nie do końca. Zabieg powinien polegać głównie na wymianie podłoża na nowe. To świetna wiadomość dla kochających swoje donice, nie musicie ich wymieniać. Stare podłoże usuwamy, ponieważ nie ma w nim już składników odżywczych, których potrzebuje roślina. Jeśli natomiast koniecznie chcesz wymienić donicę na pojemniejszą, kup taką o 1-2 rozmiary większą. Roślina wtedy nie ‚utonie’ w nowym pojemniku.

fot. www.theplanthunter.thesill.com

fot. www.theplanthunter.thesill.com

10. Sprawdź czy donica ma drenaż

Jeśli Twoja donica nie ma dziurki na dnie lub innego systemu odprowadzania wody z gleby, koniecznie go stwórz. To podstawa, aby uniknąć zalania korzeni. Jeśli z jakiegoś powodu donica nie może mieć odpływu, zainwestuj we wskaźnik poziomu wody i warstwę drenującą na dnie.