Płaskla – Platycerium

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Rodzaj rośliny należący do rodziny paprotkowatych, pochodzący z regionów tropikalnych Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Roślina tworzy dwa rodzaje liści. Liście płonne – płaskie, nerkowate, jasnozielone, z czasem brązowiejące, przylegające do pnia porośniętego drzewa. Liście zarodnionośne – o różnym kształcie, głęboko wcinane i szarozielone, wyrastają ze środka rośliny i rozkładają się na wszystkie strony. Efektowne zwisające liście osiągają 50-60 cm długości. Całość przypomina poroże łosia, stąd też wzięła się potoczna nazwa: ‚łosie rogi’. Płaskla nie kwitnie, tworzy zarodniki. Jest epifitem, czyli rośliną rosnąca na innych roślinach.

STANOWISKOSTANOWISKO

Łosie rogi lubią dobrze oświetlone stanowisko, lecz ze światłem rozproszonym. Płaskla toleruje również stanowiska półcieniste. Optymalna temperatura mieści się w przedziale 18-24°C latem i 15-18°C zimą. Ważne, aby temperatura nigdy nie spadła poniżej 10°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podlewamy w zależności od pory roku i warunków w pomieszczeniu. Latem podlewamy raz w tygodniu, zimą rzadziej. Nawadniamy, w zależności od tego czy roślina jest posadzona w donicy, czy na pniu, zanurzając donicę z rośliną w misie z wodną na około 30 min. Ważne, aby podłoże nigdy całkowicie nie wyschło. Dobrą praktyką jest również zraszanie rośliny 1-2 razy w tygodniu.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy oszczędnie latem co 2 tygodnie i to tylko połową dawki. Używamy nawozu do paproci, najlepiej w formie płynnej.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Płaskla lubi duże zagęszczenie. Młode rośliny przesadzamy co 2 lata, a starsze tylko gdy tego wymagają, czyli wtedy, gdy nowe odrosty żółkną lub karłowacieją. Najlepszym podłożem jest to przeznaczone dla storczyków, opcjonalnie możemy zastosować mieszankę torfu i mchu (1:1) lub ziemi kwiatowej rozluźnionej wermikulitem lub perlitem. Ważne, aby odczyn podłoża był obojętny lub lekko kwaśny. Możliwe jest również ‚zamontowanie’ rośliny na specjalnie przygotowanym fragmencie kory lub na pniu.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – wysiew zarodników

Można je wysiewać w ciągu całego roku do wcześniej przygotowanego podłoża z torfu i piasku lub perlitu w proporcji 1:2. Wysianym zarodnikom powinniśmy zapewnić wysoką wilgotność powietrza i temperaturę 20-22°C. Po 4-6 tygodniach sadzonki zaczynają kiełkować. Na początku pojawiają się przedrośla, które pikujemy. Zabieg ten wykonujemy po 2-4 miesiącach od wschodów. Drugie pikowanie przeprowadza się po 3-4 miesiącach. Po 2-3 miesiącach sadzonki powinny się ukorzenić i możemy je wtedy przenieść do doniczek. Dorosłe osobniki, w zależności od warunków, które im zapewniamy i ilości światła, uzyskujemy po około 2 latach.

Sposób 2 – odrosty

Łosie rogi można też rozmnażać oddzielając do samodzielnego chowu małe rośliny (odrosty), które pojawiają się u podstawy starszych egzemplarzy. Taki młody odrost musi mieć już jednak dobrze wykształcone własne korzenie, aby mógł w pełni samodzielnie funkcjonować, dlatego nie można tego robić przedwcześnie!

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Płaskla to roślina źle znosząca chemię, więc przy pojawieniu się na roślinach miseczników, tarczników czy wełnowców, usuwamy je za pomocą wody i mydła.

Przy zbyt częstym podlewaniu mogą pojawić się choroby grzybowe.

UWAGIUWAGI

Nie usuwamy zamierających liści mimo, że pojawiają się nowe.
Nie wolno jej nabłyszczać!
Nie należy też ścierać kurzu z liści, ponieważ niszczy się w ten sposób drobniutkie włoski, które je pokrywają i pomagają roślinie znosić suche powietrze.

 

Źródła:
1. www.ladnydom.pl
2. www.mojafirma.infor.pl
3. www.swiatwkwiatach.pl
4. www.naradka.wordpress.com
5. fot. www.ru.wikipedia.org