Zieleń w galeriach handlowych – Krokus

Informacje podstawowe:

Centrum handlowe położone w dzielnicy Mistrzejowice, przy alei Bora-Komorowskiego. Otwarte w październiku 1997, pierwotnie nosiło nazwę King’s Cross. Jedno z pierwszych centrów handlowych w Krakowie. Centrum handlowe liczy 30 tys. m², znajduje się w nim ponad 50 sklepów i butików.

Krokus

Krokus

Okiem ogrodnika

Krokus jest średniej wielkości galerią chętnie odwiedzaną przez klientów. Możemy poruszać się w niej na dwóch poziomach. Wchodząc do budynku w dolnym holu trafiamy na duże okazy fikusów benjamina, jest ich około 10 sztuk. Rośliny są zdrowe i zadbane. Umieszczone w estetycznych osłonkach, a wręcz obudowach, dopasowanych do ławek i koszy.

Krokus

Krokus

Gdzieś w połowie długości holu dochodzimy do standardowej części gastronomicznej. A w niej niemiła niespodzianka, oczywiście pod względem zieleni. Strefa ‚jadalniana’ została otoczona donicami obsadzonymi imitacją aglaonemy, szczerze mówiąc całkiem dobrej jakościowo. Tak czy inaczej jest to plastik w miejscu w którym nie powinno go być, według mnie duży minus. Tym bardziej, że są warunki do posadzenia żywych roślin – dobre donice, dużo miejsca, oświetlenie.

Krokus

Krokus

To by było na tyle z parteru. Wjeżdżając na poziom 1 również trafiamy na fikusy. Oprócz nich pojawia się kilka okazów szeflery. Również zdrowej i wyrośniętej. Tuż za ruchomymi schodami na balustradzie został ustawiony rząd skrzydłokwiatów. Oprócz mało estetycznych według mnie donic i tradycyjnie przyschniętych końcówek liści, rośliny dobrze sobie radzą.

Krokus

Krokus

Idąc górnym holem w kierunku parkingu trafiłem na plastikowy majstersztyk :) Z resztą zobaczcie sami.

Krokus

Krokus

Mnogość gatunków w jednej donicy jest powalająca. Tradycyjnie też nie mogło zabraknąć sztucznego bluszczu.

Krokus

Krokus

Podejrzewam, że powodem dla którego pojawiły się tam plastikowe rośliny była bliskość drzwi wejściowych. Dla żyjących roślin w okresie zimowym mogłoby okazać się to zabójcze.
Dla równowagi  wstawiono dwie szeflery i areki. Kilka metrów dalej znowu można trafić na ponad dwu metrowe fikusy. Niestety nie mają już tak estetycznych osłonek jak na parterze.

Krokus

Krokus

Schodząc na dolny poziom znalazłem jeszcze ‚rodzynka’. Epipremnum schowane gdzieś w kącie za gaśnicami. Mimo dość kiepskich warunków w całkiem dobrym stanie.

Spis roślin:

Areka – Chrysalidocarpus Lutescens – 2 szt.

Krokus

Krokus

Epipremnum złociste – Epipremnum aureum – 1 sztuka

Krokus

Krokus

Fikus benjamina – Ficus benjamina – 16 szt.
Skrzydłokwiat – Spathiphyllum – około 40 szt.
Szeflera drzewkowata – Schefflera arboricola – 3 szt.

Krokus

Krokus


Aglaonema plastikowa – Aglaonema plasticatum – około 110 szt.
Bluszcz plastikowy – Hedera plastix – około 6 szt.
Mieszanka roślin plastikowych – dwie donice

Podsumowanie

Centrum handlowe Krokus wypada przeciętnie, pod względem zieleni w nim się znajdującej. Zadbane i duże fikusy, równoważy cała masa sztucznych agloanem. Pozytywne wrażenie po arekach i szeflerach niwelują kompozycje ze sztucznych kwiatów. Natomiast na pewno trzeba pochwalić opiekuna zieleni za kondycje roślin o które dba. Plus również za to że nie pojawiły się sansewierie czy zamiokulkasy, tylko bardziej wymagające fikusy benjamina.

Ocena pod względem zieleni: 5/10

Lista najlepszych galerii:

  1. Bonarka City Center – 9/10
  2. Galeria Kazimierz – 5/10
  3. Krokus – 5/10
  4. Galeria Plaza – 4/10
  5. Solvay Park – 3/10
  6. Galeria Bronowice – 1/10

A Wy co myślicie o roślinach w tej galerii?
Już wkrótce kolejna recenzja krakowskiego centrum handlowego.