10 roślin do Twojej łazienki

Gdzie najczęściej w naszym mieszkaniu stoją rośliny doniczkowe? W sypialni, salonie, a także w kuchni. Często zapominamy o jeszcze jednym pomieszczeniu, które idealnie nadaje się do uprawiania roślin doniczkowych. Łazienka, bo o niej mowa, dzięki warunkom w niej panującym może okazać się rajem dla niektórych gatunków. Jakich? Oto lista 10 roślin do Twojej łazienki.

Las tropikalny w Twoim mieszkaniu

Łazienka jest zwykle najcieplejszym i najwilgotniejszym pomieszczeniem w naszym domu. Dzięki temu jest perfekcyjnym miejscem dla roślin egzotycznych – warunki podobne do tych panujących w środowisku ich naturalnego występowania. Jednak musi być spełniony jeszcze jeden bardzo ważny warunek – dostęp do światła. Bez niego mamy utrudnione zadanie, ale są na to rozwiązania, o czym możesz dowiedzieć się w akapicie poniżej. Uprawiając rośliny w łazience mamy ułatwione zadanie, duża wilgotność powietrza sprawia, że możemy zrezygnować ze spryskiwania liści, a także zmniejszyć częstotliwość podlewania ze względu na mniejsze parowanie (ważna jest obserwacja rośliny). Nie możemy natomiast zapomnieć o nawożeniu. Gdy zaspokoimy wszystkie potrzeby roślin, na pewno odwdzięczą się nam pięknym wyglądem, tworząc niepowtarzalną atmosferę podczas relaksującej kąpieli.

‚Ślepa łazienka’ z roślinami?

Nie ma rośliny, która będzie w stanie przeżyć dłużej niż miesiąc bez dostępu do światła. Czy słoneczne, czy sztuczne, światło jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Co jeśli mamy łazienkę bez okna? Czy to definitywnie przekreśla szansę na doniczki w tym pomieszczeniu? Nie! Musimy jednak zainwestować w sztuczne oświetlenie, które dostarczy roślinom odpowiednią ilość energii do przeprowadzenia fotosyntezy. Więcej o świetle dla roślin znajdziesz tutaj. Przeglądając internet natrafiłem jeszcze na drugi sposób, który wzbudził we mnie duże wątpliwości. Metoda polega na cotygodniowej rotacji dwóch identycznych roślin między stanowiskiem jasnym i ciemnym. Rośliny z zasady nie lubią częstych zmian, więc taki sposób nie jest ani dla nich zdrowy, ani dla nas wygodny.

Łazienkowe zagrożenia

Uprawa łazienkowa ma też swoje ciemne strony o których należy pamiętać. Przede wszystkim ustawiajmy donicę z rośliną tak, aby po prostu nam nie przeszkadzała. Rośliny źle reagują na dotyk. Kolejnym kluczową sprawą są środki chemiczne. Spreje, lakiery do włosów, a nawet woda z mydłem może zaszkodzić zieleni. W końcu ostatnim, ale najbardziej istotnym zagrożeniem jest wilgoć i pleśń, która może zaatakować nasze rośliny jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy.

10 roślin do Twojej łazienki

  1. Płaskla – Platyceriumzielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
  2. Skrzydłokwiat – Spathiphyllum floribundum zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
  3. Cibora zmienna – Cyperus alternifoliuszielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
  4. Fikus benjamina – Ficus benjaminazielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
  5. Aloes zwyczajny – Aloe verazielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
  6. Trójskrzyn pstry – Codiaeum variegatumzielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
  7. Guzmania – Guzmaniazielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
  8. Kalatea – Calatheazielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
  9. Falenopsis – Phalaenopsiszielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice
  10. Zielistka Sternberga – Chlorophytum comosum zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

Co tydzień o tej porze będziemy publikować dokładniejszy opis każdej z wymienionych roślin, aby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór. Jeśli jednak potrzebujesz natychmiastowej pomocy skontaktuj się z nami tutaj.