Litops – Lithops

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Rodzaj sukulentów z rodziny przypołudnikowatych, pochodzących z Afryki, głównie Namibii i RPA. Charakteryzują się bardzo oryginalnymi liśćmi. Mięsiste, naprzeciwległe, w górnej części płaskie do zaokrąglonych, na środku przedzielone szczeliną. Wiosną ukazują się nowe liście, a w okresie letnio – jesiennym duże kwiaty w barwie białej bądź żółtej, zależnie od gatunku. W mięsistych liściach roślina gromadzi wodę, która w okresie suszy pozwala roślinie przetrwać. Ubytek wody idzie w parze z kurczeniem się rośliny.

STANOWISKOSTANOWISKO

Najlepszym stanowiskiem dla tej rośliny jest południowy parapet. Bez problemu zniesie palące słońce i tak słabsze niż w miejscu swojego naturalnego występowania. W okresie letnim temperatura powinna wynosić około 18-20 °C. Na czas spoczynku żywe kamienie należy przenieść do pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie niższa niż 5 °C oraz nie wyższa niż 15°C. Miejsce w którym będą zimować żywe kamienie musi być dobrze oświetlone.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Litops nie potrzebuje dużej ilości wody. Roślinę podlewamy bardzo oszczędnie, gdy podłoże zupełnie wyschnie. Podlewamy tylko w okresie wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, średnio co 2-4 tygodnie. Zimą nie podlewamy. Do nawadniania używamy letniej, miękkiej wody.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy specjalna mieszanką przeznaczoną dla kaktusów lub sukulentów. Zabieg powtarzamy co miesiąc.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Żywe kamienie przesadzamy wiosną w momencie, kiedy roślina wytworzy nowe liście. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na korzenie, nie wolno ich uszkodzić. Przesadzamy do płytkich pojemników. Na podłoże nadaje się ziemia dla kaktusów z 20% dodatkiem grubszego kwarcowego piasku. Powierzchnię ziemi w doniczce dobrze jest przykryć małymi kamykami bądź żwirem, co pozwoli również uzyskać doskonały efekt dekoracyjny.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – wysiew nasion

Nasiona wysiewamy wiosną w mocno przepuszczalne podłoże np. ziemię do kaktusów.  Możemy je delikatnie przysypać gruboziarnistym piaskiem. Temperatura podłoża powinna być na poziomie około 20°C. Pamiętajmy o jasnym stanowisku. Po około kilku dniach powinny ukazać się pierwsze młode rośliny. Okazy z siewu zakwitną dopiero po upływie 2-3 lat.

Sposób 2 – podział rośliny

Podczas przesadzania dzielimy dobrze rozrośnięte okazy.

Sposób 3 – sadzonki liściowe

Sadzonkę pobieramy w okresie wiosennym, a stanowi ją para liści. Po przeschnięciu (około trzy dni) sadzonkę sadzimy w doniczce z przepuszczalnym podłożem.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Litops jest odporną rośliną na choroby i szkodniki, jednak zbyt duża częstotliwość podlewania może doprowadzić do gnicia rośliny wywołanej chorobą grzybową.
Rośliny zbyt obficie podlewane lub przenawożone nawozami z dużą zawartością azotu mogą pękać.
Osłabione okazy mogą paść ofiarą przędziorków, tarczników, wełnowców, a także nicieni.

UWAGIUWAGI

W marcu liście mogą zasychać. Nie przejmuj się tym zjawiskiem – jest to zupełnie normalne u tych roślin. Pod zamierającymi starymi liśćmi tworzą się nowe, które niebawem przebiją się przez zasuszoną skórkę swoich poprzedników.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. fot. www.commons.wikimedia.org