Pierwszy na świecie podziemny park

Władze Nowego Jorku ogłosiły oficjalne poparcie dla projektu pod nazwą ‚Lowline’, czyli pierwszego na świecie podziemnego parku. Lowline opiera się na wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań solarnych do oświetlenia dawnej stacji tramwajowej, która od wielu lat nie jest użytkowana.

Fot.: www.huffingtonpost.com

Fot.: www.huffingtonpost.com

Gdzie powstanie park?

Wytypowanym miejscem do powstania parku jest ponad 40 arowa przestrzeń po byłym przystanku tramwajowym Williamsburg Bridge na Lower East Side na Manhattanie. Przystanek działał od 1908 roku do 1948 roku, gdy został zamknięty i przez ponad 60 lat nie był użytkowany. Mimo tak długiego okresu nieużytkowania wnętrze zachowało swój charakter, zachował się oryginalny bruk, stare tory tramwajowe oraz sklepienia na suficie. Całość znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra, dzięki czemu przyszły park będą mogły codziennie odwiedzać setki osób.

Fot.: www.huffingtonpost.com

Fot.: www.huffingtonpost.com

Jak to działa?

Zaprojektowany przez James’a Ramsay’a z Raad Studio system to coś w rodzaju ‚zdalnego świetlika’. Całość działa bardzo prosto. Światło słoneczne zbierane jest przez półkulisty kolektor, gdzie jest kumulowane w jednym centralnym punkcie, z którego przesyłane jest światłowodem do części podziemnej. Następnie promień świetlny rozprowadzany jest za pomocą systemu luster znajdujących się pod sufitem.

Fot.: www.huffingtonpost.com

Fot.: www.huffingtonpost.com

Światło dostarczane do części podziemnej ma taką samą długość fal jak światło słoneczne, dzięki czemu rośliny bez problemu mogą przeprowadzać proces fotosyntezy. W słoneczne dni system nie wymaga wykorzystania energii elektrycznej. W 2012 roku zespół projektujący podziemny park, zbudował pełnowymiarowy fragment systemu doświetlającego w opuszczonym budynku, aby udowodnić słuszność swojej koncepcji. Konstrukcja wywołał duże zainteresowanie.

Fot.: www.huffingtonpost.com

Fot.: www.huffingtonpost.com

Jak to się zaczęło?

1908-1948
W 1908 roku otwarto przystanek tramwajowy przy Delancey Street, komunikujący Lower East Side z Brooklynem. Po zaledwie czterech dekadach użytkowania, przystanek zostaje zamknięty i już nigdy nie pełni swojej funkcji.

1948-2008
Lower East Side staje się miejscem różnorodnym kulturowo i społecznie. Na Delancey Street znacznie zwiększa się ruch samochodowy czego efektem jest fakt że staje się ona jedną z najniebezpieczniejszych ulic dla mieszkańców. Stacja tramwajowa jest opuszczona.

2009
James Ramsey, właściciel firmy Raad Studio, zostaje wprowadzony w temat zapomnianej stacji tramwajowej i projektuje system doświetlania roślin pod powierzchnią ziemi. W tym samym czasie Dan Barasch pracuje nad projektem polegającym na wprowadzaniu sztuki do nowojorskiego metra. Wspólnie tworzą koncepcję ‚podziemnego parku’.

2011
James Ramsey i Dan Barasch przedstawiają swój pomysł szerszej publiczności na łamach New York Magazine. Czytelnicy są zafascynowani tym, że podziemny park jest możliwy do zrealizowania.

2012
Zespół zaczyna kampanię na Kickstarterze zbierając ponad $155 000 od 3 300 zwolenników projektu z całego świata – bijąc przy tym rekord wspierających projekt urbanistyczny na tej platformie.
Przeprowadzane są badania, czy dawna stacja tramwajowa jest dobrym miejscem na zbudowanie podziemnego parku. Badania wykazują, że jest to możliwe.
Zespół buduje fragment systemu doświetlającego w opuszczonym budynku. Instalację odwiedza ponad 11 tys. osób w ciągu zaledwie tygodnia, udowadniając, że projekt ma duży potencjał.

2013
Projektanci podziemnego parku angażują również młodzież z okolicznych szkół, aby jeszcze bardziej zainteresować obywateli miasta ich pomysłem.
Projekt trafia do władz miasta.

2015-2017
Organizowane są różnego rodzaju eventy promujące inicjatywę. Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

2021
‚Lowline’, czyli podziemny park, ma zostać otwarty dla zwiedzających.

Fot.: www.huffingtonpost.com

Fot.: www.huffingtonpost.com

A co Wy myślicie o pomyśle na podziemny park? Chcielibyście aby podobny powstał w naszym kraju?