Beaukarnea wygięta – Beaukarnea recurvata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek roślin z rodziny myszopłochowatych, naturalnie występujący w Meksyku. Potocznie nazywana jest również nogą słonia, inna nazwa to nolina wygięta. W naturalnym środowisku jest to krzew lub drzewo. Cechą charakterystyczną rośliny jest zgrubienie w dolnej części pnia. Jest to przystosowanie rośliny do magazynowania wody. Na drugim końcu, najczęściej pojedynczego pnia, znajduje się pióropusz wąskich, trawiastych liści o szorstkiej powierzchni i ostrych brzegach. W naszych warunkach nie kwitnie, ale warto wiedzieć, że jest rośliną dwupienną. W uprawie doniczkowej dorasta do 1-1,5 m wysokości.

STANOWISKOSTANOWISKO

Idealnym stanowiskiem dla tej rośliny jest dobrze nasłoneczniony parapet. Do prawidłowego wzrostu wystarczy temperatura pokojowa, jednak w okresie zimowym powinna ona spaść do 10-15°C. Nolina lubi ruch powietrza, ciepło i słońce, więc latem spokojnie możemy wystawić ją na balkon.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Wiosną i latem podlewamy rzadko, ale obficie tak, by ziemia nasiąkła dobrze wodą. Nadmiar nie może zalegać w podstawce, ponieważ może to spowodować gnicie dolnych części systemu korzeniowego. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami podłoże musi dobrze przeschnąć. Zimą podlewanie ograniczamy do minimum.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Najlepszym nawozem dla noliny jest nawóz dla kaktusów. Stosujemy go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Możemy skorzystać również ze standardowego nawozu dla roślin, ale trzeba zmniejszyć jego dawkę. Stosujemy ¼ zalecanej dawki nawozu co 2 tygodnie. W trakcie okresu spoczynku przerywamy nawożenie.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Przesadzamy dopiero wtedy, gdy zgrubienie pędu wypełni całą donicę. Zmieniamy donicę na większą tylko o jeden rozmiar. Noliny nie lubią podłoża sprzyjającego gromadzeniu wilgoci, bo takiego nie mają też w swoim naturalnym środowisku. Gleby pustynne nie zawierają torfu. W glebach do kwiatów tego torfu jest bardzo dużo. By nie gromadził on nadmiaru wody, co dla tej rośliny jest zabójcze, trzeba go zneutralizować przez zwiększenie porowatości podłoża. Dlatego do ich sadzenia należy przygotować lekką i przepuszczalną mieszankę ziemi, piasku i keramzytu. Odpowiednim podłożem jest również to przeznaczone dla sukulentów i kaktusów. Rzeczą konieczną jest zastosowanie drenażu na dnie donicy. Kolejną ważną sprawą jest to, aby roślinę wsadzić na tym samym poziomie na którym rosła w poprzedniej donicy. Nie możemy wsadzić jej głębiej, ani płycej, ponieważ w efekcie może to spowodować jej śmierć.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – wysiew nasion

Do przepuszczalnego i stale wilgotnego podłoża wysiewamy nasiona. Zapewniamy im stały dostęp do rozproszonego światła, ważne aby kontrolować wilgotność podłoża. Dobrze jest przykryć pojemnik z nasionami przeźroczystą folią, która pomoże w utrzymaniu stałej wilgotności powietrza.

Sposób 2 – odrosty pędowe

Na starszych roślinach na pniu mogą pojawić się młode pędy, z których możemy zrobić sadzonki. Pobieramy je dopiero wtedy gdy cześć ich pędów będzie już zdrewniała. Jeśli spełnią już ten wymóg, możemy oddzielić je od rośliny matecznej, oczyścić z wyciekającego soku i zanurzyć w ukorzeniaczu. Młodą sadzonkę wsadzamy do przepuszczalnego i wilgotnego podłoża.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Najczęstszym szkodnikiem pojawiającym się na nolinie jest przędziorek. Pojawia się na liściach, gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska.

Najczęstszymi chorobami są choroby grzybowe, m.in.: mokra zgnilizna, szara pleśń.

UWAGIUWAGI

Warto od czasu do czasu przetrzeć liście wilgotną szmatką.

Nolina jest rośliną o bardzo wolnym tempie wzrostu.

 

Źródła:
1. www.naradka.wordpress.com
2. www.budujesz.info
3. fot. www.pl.fotolia.com