Zieleń w galeriach handlowych – Galeria Kazimierz

Informacje podstawowe:

Jedna z największych galerii handlowych Krakowa, znajduje się przy ulicy Podgórskiej w dzielnicy Grzegórzki, a jej nazwa wiąże się z sąsiadującym z Grzegórzkami Kazimierzem. Centrum handlowe zostało otwarte 26 marca 2005 roku. W galerii znajduje się w sumie 160 sklepów i punktów usługowych o powierzchni handlowej 36 200 m².

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Okiem ogrodnika

Ze względu na bliskie położenie od centrum Galeria Kazimierz jest dość licznie odwiedzana. Po wejściu w głąb galerii odnosi się wrażenie, że przestrzeń nie do końca została zagospodarowana. Jest wiele pustych miejsc, które powinny być w jakiś sposób zagospodarowane. Patrząc pod kątem tematyki bloga, oczywiście myślę o roślinach, które mogłyby się tam znaleźć :)

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Częstość pojawiania się zielonych akcentów jest bardzo mała, czego efektem jest spadek atrakcyjności takiego wnętrza. W przypadku Galerii Kazimierz zauważyłem też, że jest pierwszym centrum handlowym, które w ‚strefie gastronomicznej’ nie umieściło ani jednej rośliny. Przegrody z żyjących roślin znacznie poprawiłyby komfort i jakość miejsca.
Przejdźmy do roślin. Zarządcy budynku postawili dosłownie na dwa sprawdzone gatunki. O dziwo nie jest to ani sansewieria, ani zamiokulkas, choć ten też epizodycznie pojawił się w galerii. Za to możemy trafić na połączenie skrzydłokwiatu i epipremnum. Jednak przy tak dużej powierzchni użytkowej powinny być wprowadzone jeszcze przynajmniej dwa gatunki, które ożywiłyby dosyć monotonną zieleń. W przypadku tego centrum handlowego nie ma problemu ze stanem roślin. Gatunki zostały dobrze dobrane do warunków panujących we wnętrzu. Donice są w całości porośnięte zielenią, dzięki czemu nie ma problemu z warstwą ściółkującą, która i tak występuje w postaci keramzytu. Brawo!

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Najwięcej roślin zostało umieszczonych przy fontannie na dolnym poziomie. Dobre posunięcie, ponieważ miejsce sprawia wrażenie oazy, choć moim zdaniem powinny pojawić się tam rośliny o bardziej przestrzennym pokroju.

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Wracając do zamikulkasów, ciekawi mnie dlaczego występują w tak małej ilości. Są to dokładnie 4 sztuki, w dodatku rozrzucone po całej galerii. Według mnie powinno być ich więcej.

Spis roślin:

Skrzydłokwiat – Spathiphyllum floribundum – około 75 szt.

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Epipremnum złociste – Epipremnum aureum – około 200 szt.

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Zamiokulkas zamiolistny – Zamioculcas zamiifolia – 4 sztuki

Galeria Kazimierz

Galeria Kazimierz

Podsumowanie

W Galerii Kazimierz przydało by się więcej roślin. Niektóre miejsca, aż proszą się żeby wstawić tam donicę. Dużym plusem jest stan zieleni, rośliny są zadbane. Należy pochwalić również fakt, że w całym budynku nie pojawiła się ani jedna imitacja roślin.

Ocena pod względem zieleni: 5/10

Lista najlepszych galerii:

  1. Bonarka City Center – 9/10
  2. Galeria Kazimierz – 5/10
  3. Galeria Plaza – 4/10
  4. Galeria Bronowice – 1/10

A Wy co myślicie o roślinach w tej galerii?
Już wkrótce kolejna recenzja krakowskiego centrum handlowego.