Sępolia fiołkowa – Saintpaulia ionantha

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek rośliny wieloletniej z rodziny ostrojowatych, pochodzący z południowej Afryki. Pokryte krótkim włoskami liście fiołka afrykańskiego tworzą rozety, z których środka wyrastają delikatne barwne kwiaty. Sępolia fiołkowa jest niepozorną roślinką, która osiąga wysokość 15 cm. Liście od spodu mają jaśniejszą barwę lub są czerwonawe, a ich długość wynosi około 5-8 cm. Roślina w zależności od odmiany ma kwiaty pojedyncze, pełne lub strzępiaste, które zebrane są w luźne pęki.

STANOWISKOSTANOWISKO

Dobrym miejscem jest parapet północnego lub północno-zachodniego okna. Unikamy bezpośredniej ekspozycji sępolii na słońce. Łatwo ulega poparzeniom. Z kolei zbyt mała ilość światła sprawia, że liście stają się cienkie, ich kolor staje się ciemniejszy, a ogonki liściowe nienaturalnie się wydłużają. Optymalna temperatura powietrza przez cały rok waha się w granicach 16-18°C, wtedy kwitnie dłużej. Temperatura maksymalna uprawy nie może przekroczyć 25°C, a minimalna być niższa niż 15°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Fiołki afrykańskie mają krótkie korzenie, a ich wymagania pod względem wilgotności są bardzo wysokie. Dlatego łatwiej będzie utrzymać odpowiedni poziom wody w podłożu w płaskiej doniczce. Podlewamy je średnio 2 razy w tygodniu zawsze do podstawki. Najlepiej jest zanurzyć doniczkę w naczyniu z wodą i poczekać 15 min, następnie wyciągamy i czekamy aż nadmiar wody odpłynie. Nie wolno zwilżać liści! Powoduje to ich brązowienie i w efekcie opadanie.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy co 2 tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym w dawce o połowę mniejszą niż zalecana na opakowaniu.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Sępolię przesadzamy wiosną, gdy zaczyna przerastać doniczkę. Średnio co 2 lata. Sadzimy do płytkich doniczek, ponieważ nie korzeni się zbyt głęboko. Gleba powinna mieć odczyn kwaśny (pH 6,5-7). Dobry będzie substrat torfowy lub ziemia próchnicza.

 

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki liściowe

Odcinamy z rozety liść razem z ogonkiem liściowym. Tniemy tuż przy samej ziemi, aby ogonek liściowy był jak najdłuższy. Na sadzonki należy wybierać tylko zdrowo wyglądające i nie uszkodzone liście. Sadzonkę należy umieścić w mieszance torfu z piaskiem lub gotowym substracie do ukorzeniania sadzonek. W przypadku, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho pojemnik przykrywamy szklanym kloszem lub torebką foliową. Sadzonka wymaga temperatury 20−25°C. Po około 4-8 tygodniach u podstawy starych liści pojawiają się młode roślinki. Przy dobrej pielęgnacji i zapewnieniu optymalnych warunków, egzemplarze potomne zakwitają po 6 miesiącach.

Sposób 2 – podział rośliny

Najłatwiejszy sposób. Wykonujemy go podczas przesadzania. Ostrożnie dzielimy rozetę na części tak, aby każda znich zawierała liście i korzenie.

Sposób 3 – wysiew nasion

Metoda wykorzystywana do celów produkcyjnych. Możemy uzyskać całkiem inną roślinę niż okaz rodzicielski. Nasiona kiełkują w temperaturze 18-21°C.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Problemy z jakimi spotykamy się podczas uprawy fiołka afrykańskiego to brązowe plamy na liściach. Mogą one pojawić się w wyniku zbyt dużego nasłonecznienia a także po zachlapaniu listków wodą. Zmieniamy wtedy stanowisko na mniej słoneczne i pamiętamy o podlewaniu do podstawki. Kolejnym zagrożeniem jest przelanie rośliny. Już jedna pomyłka w podlewaniu może spowodować śmierć rośliny. Może zdarzyć się także, że liście brązowieją i zamierają, wtedy mamy do czynienia z fytoftorozą, chorobą grzybową. Jej zwalczanie jest bardzo trudno i najlepiej usunąć chory egzemplarz wraz z podłożem w którym rósł. Rośliny atakowane są również przez mszyce i wciornastki.

UWAGIUWAGI

Raz w roku, w dowolnym okresie, należy zapewnić sępolii 6-tygodniowy okres spoczynku. Obniżamy temperaturę otoczenia do 15°C oraz ograniczamy nawadnianie do 1 razu w tygodniu. Po takim odpoczynku, fiołki wydają mnóstwo pąków kwiatowych i bujniej kwitną.

Najpopularniejsze odmiany:

Fiołki o kwiatach pojedynczych:
‚Bright Eyes’ – kwiaty ciemnofioletowe z żółtym oczkiem,
‚Colorado’ – karmazynowe o jaskrawożółtych środkach i pofałdowanych brzegach płatków,
‚Delft’ – fioletowo-niebieskie,
‚Elsa’ – jasno fiołkowa, liście szmaragdowe,
‚Romance’ – różowa, marmurkowe liście, szypułki kwiatowe wydłużone,
‚Pennsylvania’ – bordowa

Fiołki z kwiatami półpełnymi:
‚Rokoko roze’ – różowa, liście pstrokate,
‚My Delight’ – szypułki kwiatowe wydłużone

Fiołki z pełnymi kwiatami:
‚Garden News’ – kwiaty w kolorze białym,
‚Kristi Marie’ – ciemnoczerwone o białych brzegach,
‚Rebel’s Two Cents’ – różowa, z lisimi przebarwionymi na kremowo,
‚Coral Fantasy’ – fuksja, z fioletowymi cętkami na płatkach

Fiołki ze strzępiastymi kwiatami:
‚Miss Pretty’ – w kolorze biało-różowym,
‚Rococo Pink’ – różowe, błyszczące,
‚Wonderland’ – kwiaty półpełne, jasnoniebieskie i pofałdowane,
‚Ever Love’ – bordowy,
‚Ever Beautiful’ – pełna fioletowa,
‚Ever Precious’ – białe płatki z fioletową obwódką,
‚Ever Grace’ – kwiat przypomina kwiat bratka, płatki są fioletowe, mniejsze płatki z jasnozieloną obwódką

Fiołki z kwiatami wielobarwnymi:
‚Patty’ – różowo-biała, kwiaty przypominają kwiat bratka,
‚My Temptation’ – różowe z białą obwódką,
‚My Love’ – płatki białe z fioletową podstawą,

Fiołki miniaturowe:
‚Starry Trail’ – niebieskie, biało obrzeżone,‚Rosi’ – fioletowa,
‚Dewi’ – pełna różowa,
‚Jenny blauw’ – ciemnoniebieska,
‚Hopi’ – płatki pstrokate w tonacji fioletowej

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. www.cebulkikwiatowe.pl
4. fot. www.pl.wikipedia.org