Zanokcica gniazdowa – Asplenium nidus

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek paproci z rodziny zanokcicowatych, pochodzący z rejonów zwrotnikowych półkuli wschodniej. Zanokcica gniazdowa jest epifitem, charakteryzującym się rozetą jednolitych liści. Liście wzniesione, jasnozielone, błyszczące, szerokie, z wyraźnym nerwem głównym, tworzą swego rodzaju lejek, który w środowisku naturalnym służy roślinie do efektywniejszego pozyskiwana wody. Długość liści w domowych warunkach, sięga do około 50- 60 cm i szerokości 20 cm. Wyrastają one z włóknistego kłącza, wewnątrz rozety tworząc swego rodzaju, gniazdo, które z czasem powiększa swoją średnicę. Na spodniej stronie liści możemy okresowo zaobserwować podłużne skupiska zarodników.

STANOWISKOSTANOWISKO

Stanowisko nie może być zbyt jasne, najważniejsze, aby zanokcica była osłonięta przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Optymalna temperatura powinna wahać się w granicach 20°C, w okresie zimowym około 16-18°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Zanokcica wymaga dużej wilgotności zarówno podłoża jaki i powietrza. Jednak trzeba zwrócić uwagę, żeby nie zalać korzeni. Należy stosować wyłącznie miękką wodę np. przegotowaną i odstaną, a także letnią bądź też deszczówkę. W okresie wegetacji należy roślinie zapewnić stale wilgotne podłoże, ale nie mokre, natomiast w okresie zimowym, przy niższej temperaturze, lepiej ostrożniej podlewać i między jednym, a drugim podlaniem pozwolić podłożu lekko przeschnąć. Paproć lubi i wymaga częstego zraszania.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy często, ale w bardzo małych dawkach. W okresie wegetacji co tydzień (¼ zalecanej dawki na opakowaniu) lub co dwa tygodnie (½ zalecanej dawki na opakowaniu). W okresie spoczynku nawozimy co najwyżej raz w miesiącu połową zalecanej dawki z opakowania. Najlepszym nawozem w tym przypadku będzie ten przeznaczony dla paproci.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Tradycyjnie już, roślinę przesadzamy na wiosnę. W przypadku zanokcicy robimy to dopiero wtedy, gdy korzenie zaczną przerastać donicę. Przesadzamy średnio co 2-3 lata. Paproć rośnie lepiej w ciasnawych donicach. Zanokcica wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża o odczynie kwaśnym. Aby zapewnić odpowiednie podłoże, najlepiej zmieszać podłoże do kwiatów z ziemią liściową, kompostem bądź torfem, dodatkowo uzupełniając drobno zmieloną korą. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego drenażu na dnie donicy.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – zarodniki

Jest to jedyny sposób rozmnażania zanokcicy w warunkach domowych. Do tego jest to sposób bardzo problematyczny i nie łatwy.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Z chorób infekcyjnych najczęściej pojawia się szara pleśń. Atakuje ona praktycznie zawsze najmłodsze części rośliny. Zatem zbrązowiałe plamy w tych miejscach to sygnał do natychmiastowego oprysku środkiem grzybobójczym.
Ze szkodników mogą pojawić się wełnowce i tarczniki.

UWAGIUWAGI

Zanokcica bardzo nie lubi środków do nabłyszczania liści.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.naradka.wordpress.com
3. fot. www.jardineriaon.com