Zroślicha stopowcowa – Syngonium podophyllum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych, pochodzący z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej oraz północnych rejonów Ameryki Południowej. Zroślicha to pnącze które może dorastać w zależności od odmiany od 30 cm do 1,5 m wysokości. Roślina ma duże liście o sercowatym kształcie. Z wiekiem stają się strzałkowate. Główną ozdobą są liście: pojedyncze, długoogonkowe, o długości do 30 cm. Liście odmian uprawnych mają różne odcienie zieleni, są często jasnozielone i zwykle mają różnego rodzaju jaśniejsze wybarwienia. Na okrągłych pędach wykształcają się korzenie powietrzne, dzięki którym roślina może wspinać się po podporach. W uprawie doniczkowej kwitnienie bardzo rzadko, kwiatostan tak jak u wszystkich obrazkowatych bardzo charakterystyczny w formie kolby z zielonkawo-kremową pochwą.

STANOWISKOSTANOWISKO

Naturalne siedliska zroślichy występują w lasach tropikalnych, stąd też, roślina bez problemu poradzi sobie z ograniczonym dostępem do światła. Najlepiej będzie wyglądać w głębi pomieszczenia, ponieważ postawiona na parapecie będzie odwracać górne strony blaszek liściowych w stronę światła. Ważne, aby unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Zroślicha ma duże wymagania odnośnie temperatury. Preferuje temperaturę na poziomie powyżej 20°C, maksymalnie do 27°C. W okresie zimowym temperatura nie powinna spadać poniżej 18°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Syngonium podlewamy letnią i odwapnioną wodą. Lubi wilgoć. W okresie letnim nawet 3 razy w tygodniu. Ważne, aby podłoże za bardzo nie przeschło. Zimą ograniczamy podlewanie, nawadniamy dopiero gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Zroślicha lubi zraszanie, można ją zraszać nawet codziennie, ale przy wyższych temperaturach.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie wzrostu roślinę dokarmiamy, najlepiej wieloskładnikowym nawozem dla roślin ozdobnych z liści. Zabieg powtarzamy co 2-3 tygodnie w dawce o połowę mniejszej niż zalecana na opakowaniu.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Wiosną sprawdzamy stan korzeni i przesadzamy tylko wówczas, jeśli to naprawdę konieczne. Przesadzamy do doniczki o rozmiar większej. Odpowiednim podłożem będzie mieszanka torfu, ziemi ogrodniczej i składnika który rozluźni mieszankę. Takim składnikiem może być jak najgrubszy perlit, wermikulit, drobna kora, drobniejsze kawałki węgla drzewnego lub grys akwarystyczny.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe

Ucinamy sadzonkę z minimum dwoma węzłami i ukorzeniamy w wodzie lub lekkim i przepuszczalnym podłożu, po ukorzenieniu wsadzamy do właściwej donicy. Jeśli ukorzeniamy w podłożu warto przykryć roślinę folią aby zapewnić jej jak najwyższą wilgotność powietrza.

Sposób 2 – sadzonki pędowe

Podobnie jak w przypadku sadzonek wierzchołkowych pobieramy fragment rośliny. Z pędu wycinamy fragment zawierający 2 węzły i korzenie powietrzne. Tak przygotowaną sadzonkę ukorzeniamy i postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku sadzonek wierzchołkowych.

Sposób 3 – odkłady

Roślina tworzy na węzłach korzenie powietrzne co daje nam możliwość rozmnażania jej przez odkłady. Długi pęd zawierający korzenie powietrzne przyginamy do drugiej donicy zawierającej podłoże, tak aby węzeł miał ciągły kontakt z podłożem. Ważne, aby było stale wilgotne. Po około 3 tygodniach korzenie powietrzne powinny wrosnąć w ziemię. Jeśli tak się stało możemy odciąć młodą sadzonkę od rośliny matecznej.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Blade liście mogą oznaczać konieczność wzbogacenia podłoża w składniki mineralne, a także wskazywać na obecność przędziorków. Z tym, że w przypadku szkodnika dostrzeżemy delikatną pajęczynkę, a na wierzchniej stronie mnóstwo drobnych nakłuć. Pojawieniu się przędziorków sprzyja zbyt mała wilgoć. Ze szkodników uważajmy także na tarczniki, wełnowce, wciornastki oraz mszyce.
Przy zbytniej wilgotności podłoża zroślicha, może zostać porażona przez bakterie odpowiadające za bakteryjną plamistość liści. Choroba objawia się powiększającymi się brązowymi plamami na liściach.
Plamistość liści syngonium może mieć także podłoże grzybowe. Grzyby odpowiadają również za zgniliznę łodyg zroślichy.

UWAGIUWAGI

Blaszki liściowe należy systematycznie oczyszczać z kurzu np. wilgotną szmatką.

Najpopularniejsze odmiany:
‘Tiffany’ – odmiana o oryginalnych liściach z różowymi przebarwieniami,
‘Imperial White’ – o zielonych liściach z kremowym unerwieniem,
‘Green Gold’ – odmiana charakteryzująca się zielonożółtymi liśćmi, przy ciemniejszym wybarwieniu obwódki liścia,
‘White Butterfly’ – liście zielone z kremowymi przebarwieniami,
‘Albolineatum’ – odmiana o jasnozielonych liściach z białymi przebarwieniami,
‘Emerald Gem’ – charakteryzuje się błyszczącymi oraz ciemnymi liśćmi,
‘Tricolor’ – odmiana, której liście występują w mieszance trzech kolorów, a więc ciemnej zieleni, jasnej zieleni oraz barwy kremowej,
‘Silver Knight’ – charakteryzująca się zielonymi liśćmi z bardziej srebrzystymi przebarwieniami,
‘Pixie’ – odmiana karłowa, zwarta, charakteryzująca się mniejszymi liśćmi.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.naradka.wordpress.com
3. www.rosliny.urzadzamy.pl
4. fot. www.denisegomesludwig.blogspot.com