Monstera dziurawa – Monstera deliciosa

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

monst

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych, występujący w lasach tropikalnych od południowego Meksyku po południową Panamę. Monstera jest silnie rosnącym pnączem o drewniejących od dołu pędach. Roślina ma duże, sercokształtne, głęboko powcinane (im starsze, tym bardziej), skórzaste liście (starsze liście mają dodatkowo otwory w blaszce). Monstera posiada charakterystyczne korzenie powietrzne (podporowe), których nie należy odcinać. Kwiatostan ma kształt kolby otoczonej pochwą, pojawiający się u starszych okazów, choć nie jest to częste zjawisko. Wytwarza drobne pachnące, stożkowate jagody. W warunkach domowych dorasta do 3 m wysokości i 75 cm szerokości.

STANOWISKOSTANOWISKO

Monstera jest łatwa w uprawie, nie ma wysokich wymagań i bardzo dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu. Najlepsza temperatura dla rozwoju monstery to 18-22ºC, ale równie dobrze zniesie niższą temperaturę (15ºC), choć wzrost wtedy będzie powolniejszy. Zimą temperatura nie może spaść poniżej 10°C. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze rośnie na stanowisku oddalonym od okna o 2-3 m. W miejscu zbyt cienistym nowe liście będą mniejsze i grubsze niż powinny.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Lubi stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża, latem należy podlewać ją raz w tygodniu letnią wodą, natomiast zimą – rzadziej. Warto w miesiącach letnich zadbać o dobrą wilgotność powietrza. Zraszamy roślinę 2-3 razy w tygodniu miękką wodą w temperaturze pokojowej. W zimie robimy to rzadziej (jeśli roślina stoi przy kaloryferze trzeba wziąć to pod uwagę i kontrolować wilgotność powietrza).

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Ze względu na szybki wzrost rośliny, monsterę nawozimy co 3 tygodnie od marca do sierpnia. Do tego celu stosujemy nawóz wieloskładnikowy (lub dla roślin ozdobnych z liści) w dawce o połowę mniejszą niż zalecana na opakowaniu. Należy wziąć pod uwagę fakt, że im niższe oświetlenie tym niższe są potrzeby nawozowe monstery.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Monstera nie lubi częstego przesadzania. Młode rośliny przesadzamy co roku, najlepszy termin to marzec–kwiecień (zanim roślina zacznie wypuszczać nowe liście). Starsze rośliny co 3-4 lata lub wymieniamy im wierzchnią (5-7 cm) warstwę ziemi. Podłoże, do którego przesadzamy monsterę, powinno być lekkie i przewiewne. Monstera szczególnie dobrze rośnie na podłożu torfowym, jednak podstawowa ziemia kwiatowa również będzie odpowiednia. Dobrze jest dodać do ziemi perlitu (proporcja 3:1), aby była bardziej pulchna.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe

Odcinamy fragment wierzchołkowy pędu z co najmniej 2-3 liśćmi. Sadzonkę ukorzeniamy w wilgotnym i ciepłym podłożu lub po prostu w wodzie przez około 3-4 tygodnie.

Sposób 2 – sadzonki pędowe

Podobnie jak w przypadku sadzonek wierzchołkowych sporządzamy odpowiednie fragmenty ze środka pędu rośliny zawierające co najmniej dwa liście właściwe. Pęd odcinamy zaraz za drugim dolnym oczkiem. Następnie przechodzimy do ukorzeniania.

Sposób 3 – odkłady powietrzne

W przypadku zbyt długich pędów, które chcemy zdecydowanie skrócić możemy zastosować odkłady powietrzne dzięki czemu zyskamy drugą roślinę. Wybieramy miejsce w którym chcemy uciąć pęd. Ucinamy liść powyżej tego miejsca (ważne aby zrobić to jak najbliżej pędu). ‚Goły’ węzeł obwijamy woreczkiem z wilgotną ziemią. Po ponad miesiącu korzenie powietrzne urosną na tyle, że powinny być widoczne w woreczku. Ucinamy pęd bezpośrednio pod woreczkiem z korzeniami i wsadzamy nową roślinę do donicy.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Na liściach monstery mogą pojawiać się larwy tarczników z brązowymi okrywami w kształcie tarczki, a także larwy wełnowców, o obecności których świadczy biały, puszysty nalot na spodzie blaszek liściowych.
Do chorób często atakujących monstery można zaliczyć przede wszystkim plamistość liści filodendronu. Objawia się ona ciemnobrązowymi, wodnistymi, szybko powiększającymi się plamami na liściach monstery. Zgnilizna korzeni i podstawy pędu monstery jest chorobą, która atakuje przede wszystkim sadzonki monstery w trakcie ukorzeniania, ale rozwija się także czasem na dorosłych roślinach. Liście żółkną, a łodygi brązowieją u nasady.

UWAGIUWAGI

Można użyć środka nabłyszczającego, ale niezbyt często.

Najpopularniejsze odmiany:

var. borsigniana – szybko rosnąca, mniejsza od gatunku, liście płycej powcinane,
‚Variegata’ – liście mniejsze, z kremowymi plamami,
‚Marmorata’ – liście o nieregularnych, żółtych plamach

 

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.swiatkwiatow.pl
3. www.poradnikogrodniczy.pl
4. www.e-ogrody.pl
5. fot. www.jardineriaon.com