Rośliny do wielkanocnych dekoracji

Za nami niedziela palmowa, więc Święta Wielkanocne są już praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jest to idealny okres na wprowadzenie wiosny do naszych domów i mieszkań. Oprócz posprzątania całego domu warto go również udekorować, tak aby świąteczny czas był jeszcze bardziej wyjątkowy. Jakie rośliny wybrać? Oto kilka propozycji.

Fot.: www.ibulb.org

Fot.: www.ibulb.org

Zacznijmy od tego, że kwiaty powinny być żywe, niezależnie czy będą cięte, czy w doniczkach. Na rynku znajduję się ogromny wybór, od tulipanów po szafirki, każdy znajdzie coś dla siebie.

Narcyz 'Tête à Tête' (fot.: www.ibulb.org)

Narcyz ‚Tête à Tête’ (fot.: www.ibulb.org)

Chyba najpopularniejszym kwiatem kojarzącym się z Wielkanocą jest narcyz. Do niedawna dostępne były tylko kwiaty żółte o pojedynczym okółku kwiatów. Obecnie możemy spotkać żółte z pełnym kwiatem lub białe z żółtą bądź pomarańczową trąbką. Bez problemu dopasujemy je do wystroju naszego wnętrza.

Tulipan 'Monte Carlo' (fot.: www.ibulb.org)

Tulipan ‚Monte Carlo’ (fot.: www.ibulb.org)

Kolejnym popularnym kwiatem są tulipany. Praktycznie od dnia kobiet można na nie trafić w każdym większym markecie. Wybór jest ogromny, od wielobarwnych po jednokolorowe, od pojedynczych po papuzie, wreszcie od miniaturek po na prawdę duże okazy. Wybór odpowiednich kwiatów to jedno, ale co zrobić aby te delikatne kwiaty cieszyły nasze oczy jak najdłużej?
1. Nakłuwanie łodygi – mało znana technika polegająca na nakłuwaniu łodygi kwiatu szpilką w kilku miejscach, ułatwia to pobieranie wody przez roślinę,
2. Wymiana wody – z kolei ten zabieg jest prawdopodobnie najpopularniejszy, częsta wymiana wody (najlepiej codziennie) pozwoli nam zachować kwiaty w dobrym stanie przez dłuższy czas, ważne aby naczynie w którym stoją kwiaty było czyste,
3. Przycinanie końcówek – nie chodzi tu o wizytę u fryzjera ;) co kilka dni należy przyciąć końcówki łodyg dosłownie o kilka centymetrów, tniemy pod kątem 45° co zwiększy powierzchnię pobierającą wodę, przy okazji pozbywamy się psujących się części, które przyspieszają starzenie się kwiatów,
4. ‚Zimny prysznic’ – gdy widzimy, że kwiaty zaczynają tracić energię do życia, musimy je pobudzić, najlepiej włożyć bukiet do głębokiej zimnej wody (możemy dorzucić kostki lodu!), w krótkim czasie powinny odzyskać swój wigor,
5. Ciemno i zimno – kwiaty cięte nie lubią słonecznych stanowisk ani przeciągów, unikajmy takich miejsc, a gdy wyjeżdżamy lub gdzieś wychodzimy warto wstawić bukiet do ciemnego i zimnego miejsca.

Hiacynt 'Yellow Green' (fot.: www.ibulb.org)

Hiacynt ‚Yellow Green’ (fot.: www.ibulb.org)

Wszystkie wymienione wyżej kwiaty są symbolami odradzającego się życia, jednak największą rolę pod względem symboliki może odegrać kwiat lilii, szczególnie białej. Białe lilie na wielkanocnym stole symbolizują czystość odradzającego się życia Chrystusa. Plusem, bądź też minusem może być jej zapach, nie każdy przepada za jej aromatem. Problemem może okazać się również pyłek kwiatowy, który ‚koloruje’ obrusy. Spryskanie lakierem do włosów pręcików uchroni nas przed pobrudzeniami.

Szafirek 'White Magic' (fot.: www.ibulb.org)

Szafirek ‚White Magic’ (fot.: www.ibulb.org)

Jeśli jednak chcemy nieco dłużej cieszyć się naszą roślinną dekoracją powinniśmy wybrać kwiaty w donicach. W tej grupie najlepszym rozwiązaniem będą rośliny cebulowe. Można z nich ułożyć równie ciekawą kompozycje co z kwiatów ciętych. Należy tutaj wyróżnić przede wszystkim narcyzy, hiacynty, szafirki i krokusy.

Fot.: www.ibulb.org

Fot.: www.ibulb.org

Warto też na wcześniej wybrać się do ogrodu i ściąć gałązki forsycji, brzozy lub oczaru. Z pewnością wprowadzą do naszego wnętrza powiew wiosny.
A Wy jak dekorujecie swoje wnętrza na święta?