Aloes zwyczajny – Aloe vera

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

aloe

OPISOPIS

Gatunek byliny pochodzący z terenów Afryki i Azji Mniejszej. Wszystkie aloesy to sukulenty liściowe, magazynujące wodę w zgrubiałych liściach, pokrytych grubą warstwą kutykuli czyli wosku ograniczającego parowanie. Tworzy rozetę mięsistych (lekko kolczastych) liści, dorastających do 40-50 cm długości. Mają one jasnozieloną barwę i białawe lub zielonkawe plamki. Po przekrojeniu liścia w poprzek widoczny jest galaretowaty, zielonawy miąższ i sącząca się z kanalików skóry żółta ciecz – aloina. Kwiaty barwy żółtej pojawiają się na gronach mierzących do 50 cm długości.

STANOWISKOSTANOWISKO

Aloes preferuje jasne stanowiska i jeśli to możliwe powinny stać blisko okna, ale nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie słońca. Aloes bardzo lubi suche powietrze, dlatego bardzo dobrze rośnie w ogrzewanych pomieszczeniach. Optymalna temperatura latem to 20 – 25°C, a zimą 12 – 15°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Aloes należy do sukulentów (chociaż nie jest kaktusem), dlatego nie lubi nadmiaru wody. Znacznie lepiej zniesie kilkudniowe przesuszenie, niż zalanie podłoża. Ograniczamy nawadnianie na czas spoczynku. W sezonie podlewamy nie częściej niż 2 razy na tydzień. Dorosły aloes wytrzyma nawet miesiąc bez podlewania. Młode rośliny, które jeszcze nie potrafią tak dobrze gromadzić wody, warto podlewać częściej.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Aloes nawozimy co 4 tygodnie dni płynnym nawozem wieloskładnikowym.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Aloes przesadzamy wiosną. Najlepiej rosną w przepuszczalnym podłożu – mieszanka ziemi uniwersalnej z piaskiem. Przy przesadzaniu należy zwrócić uwagę, aby nie sadzić roślin głębiej niż były, ponieważ mogą wtedy zgnić. Na wierzchnią warstwę ziemi można nasypać piasku lub perlitu, aby liście aloesu nie stykały się z wilgotnym podłożem.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odrosty
Wokół rośliny matecznej pojawiają się małe odrosty, które podczas przesadzania można oddzielić i w ten sposób rozmnożyć aloes. Trzeba zwrócić uwagę na wilgotność gleby młodej rośliny – zbyt duża może spowodować jej zgnicie.

Sposób 2 – sadzonka wierzchołkowa
Odcinamy kilkucentymetrową część pędu głównego wraz z kilkoma liśćmi i ukorzeniamy w czystym piasku. Najlepszy okres to wiosna i lato.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Roślina rzadko choruje, czasami bywa atakowana przez wełnowce i tarczniki. Niezdrowy wygląd rośliny może być spowodowany przez brak światła lub zbyt częste podlewanie.

UWAGIUWAGI

Rośnie dość szybko, dlatego warto kupować mniejsze rośliny.

 

Źródła:
1. www.swiatkwiatow.pl
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.zielonyogrodek.pl
4. www.wymarzonyogrod.pl
5. fot. www.bluszczyk.pl