Światło dla roślin do wnętrz cz. 1

Używając odpowiedniego światła w pomieszczeniach jesteśmy w stanie zapewnić nawet zieleni tropikalnej odpowiednie warunki do zakwitnięcia, a także skutecznie uprawiać warzywa i zioła przez cały rok. Rośliny potrzebują jednak odpowiedniej ilości, intensywności, koloru oraz częstotliwości dostarczanego światła. Uzupełniając braki naturalnego światła lub całkowicie zastępując je sztucznym jesteśmy w stanie stworzyć warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju dla każdej rośliny przez cały rok. Oto co powinieneś wiedzieć o świetle dla roślin.

 

led

Doświetlanie roślin (fot.: www.growtent.pl)

 

Sprawdź ile światła potrzebuje Twoja roślina

Przed tym jak zaczniesz szukać dodatkowego oświetlenia, najpierw sprawdź ile światła potrzebuje Twoja roślina. Jeśli przesadzisz ze światłem, liście rośliny staną się jasne i blade, a w niektórych przypadkach zostaną poparzone. Jeśli dostarczysz zbyt małej ilości światła, liście staną się małe i cienkie, a pędy nienaturalnie długie. Niektóre rośliny wymagają dostępu do światła przez pół dnia, a inne przez 18 godzin. Jeszcze inne, takie jak fiołek afrykański, potrzebuje zaledwie 8 godzin światła dziennie przez cały rok.
Wielu roślinom doniczkowym, które są dostępne na rynku, wystarczy światło słoneczne wpadające przez okna do naszych mieszkań. Jednak w zależności od gatunku warto przyjrzeć się dokładniej wymaganiom i potrzebom.
Gatunki bardziej egzotyczne i mniej dostępne w sprzedaży zapewne będą wymagały doświetlania (głównie jesienią i zimą) tak, aby zachowały prawidłowy kształt i wygląd liści oraz pędów. Pomijając nawet rośliny egzotyczne, najprostszym przykładem są warzywa. Bez prawidłowego planu doświetleń nie jesteśmy w stanie wyhodować ładnych okazów w naszym mieszkaniu.

 

Dobór odpowiedniej intensywności światła

Ilość watów jakie posiada żarówka, oraz jej odległość od rośliny, decyduje o tym jak intensywne światło dostarczamy. Rośliny z lasów tropikalnych, nie potrzebują zbyt intensywnego światła, a wręcz powinny go unikać. Natomiast gatunki pochodzące z bardziej suchych i odkrytych stanowisk, wręcz wymagają intensywnego światła. Za przykład znowu może nam posłużyć fiołek afrykański, którego odległość od źródła światła może wynosić zaledwie pół metra. Jego odwrotnością jest filodendron, który nie przepada za światłem. Hodując własne warzywa musimy zapewnić im bliskość oświetlenia.

 

Dobór odpowiedniej barwy światła

Światło słoneczne zawiera pełne spektrum barw. Rośliny rosną najlepiej, gdy dostarczane jest im pełne zakres barw, które najskuteczniej dostarcza słońce. Sztuczne oświetlenie ma o wiele węższy zakres fal jakie może wytwarzać. Dostępne są żarówki o różnych barwach. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jaki zakres dostarcza nasz sprzęt doświetlający. Na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje oświetlenia: niebieskie (zimne) i czerwone (ciepłe). Aby osiągnąć jak najlepszy efekt w doświetlaniu, najprostszym sposobem jest zastosowanie obydwu kolorów.

 

Już wkrótce ciąg dalszy… jeśli chcesz być na bieżąco polub naszą stronę na facebooku, a nie ominie Cię żaden wpis ;)

Tags: