Chamedora wytworna – Chamaedorea elegans

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

cham

OPISOPIS

Gatunek rośliny należący do rodziny arekowatych, pochodzi z obszarów środkowego Meksyku i Gwatemali. Mimo że w naturalnym środowisku jej wysokość sięga nawet 3 m, to jednak w uprawie, rzadko kiedy przekracza 1,5 m wysokości, zazwyczaj osiągając do około metra wysokości. Chamedora ma gęsty pokrój, który tworzą parzysto-pierzaste, duże liście osiągające w uprawie doniczkowej długość od 30 do 60 cm. Palma koralowa (bo tak również jest nazywana) może rozrastać się dość szeroko (nawet na 1-1,5 m średnicy), więc należy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca w mieszkaniu. Ciekawym akcentem rośliny są kwiaty oraz fakt, że kwitnienie następuje po około 3- 4 latach, także w warunkach domowych. Palma koralowa należy do roślin dwupiennych, a więc wyróżniamy osobniki męskie i żeńskie. Posiada kwiatostan w formie żółtawej wiechy. Kwitnienie może mieć miejsce niezależnie od pory roku, ale należy roślinie zapewnić jak najbliższe optymalnym warunki do prawidłowego rozwoju. Owocem palmy koralowej są jagody wielkości ziarnka grochu, przypominające korale, stąd też nazwa rośliny.

STANOWISKOSTANOWISKO

Roślina ta w naturze występuje w dolnych partiach lasów tropikalnych, gdzie panuje półcień, więc w uprawie domowej powinniśmy zapewnić jej podobne warunki. Chamedora wytworna najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu – można ją ustawić w głębi pomieszczenia. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej czuje się w chłodniejszych pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 20°C latem i nie jest niższa niż 13°C zimą. Chamedory nie stawiajmy w pobliżu piecyków czy grzejników, które dodatkowo wysuszają powietrze.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Chamedora wytworna wymaga stale wilgotnego podłoża, jednak roślinę podlewamy dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Dzięki temu nie spowodujemy zalania korzeni. Palmę koralową podlewa się 2 razy w tygodniu w okresie letnim, oraz raz w tygodniu zimą (niekiedy rzadziej). Do podlewania chamedory używamy odstanej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Należy również regularnie zraszać roślinę odstaną wodą.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Roślinę nawozimy co 2 tygodnie nawozem dla palm, od marca do września. Chamedora źle reaguje na zbyt dużą dawkę nawozu, dlatego trzeba zwrócić na to szczególną uwagę.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Palmy należą do roślin o bardzo wrażliwych korzeniach, tak więc przy prawidłowym nawożeniu, przesadzamy je dopiero wtedy, gdy korzenie zaczną ‚rozsadzać’ donicę. Nowy pojemnik powinien być o rozmiar większy od poprzedniego. Wybieramy donice przeznaczone dla palm, czyli wąskie, wysokie i stabilne, aby ciężkie rośliny się nie przewracały. Rośliny należy przesadzać na wiosnę (marzec/kwiecień). Młode palmy koralowe przesadzamy zwykle co roku, starsze okazy co 3-4 lata. Bardzo dużym roślinom wystarczy corocznie na wiosnę wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Palma koralowa wymaga próchniczego podłoża z zawartością torfu, najlepiej uzupełnionego żwirkiem, aby zapewnić wystarczającą przepuszczalność, która w połączeniu z drenażem ochroni roślinę przed zalaniem.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział rośliny
Podziału rośliny dokonujemy na wiosnę podczas przesadzania, ale trzeba robić to bardzo ostrożnie, tak aby straty w części podziemnej rośliny były jak najmniejsze.

Sposób 2 – wysiew nasion
Palmę koralową rozmnażamy poprzez nasiona, ale pamiętajmy, że do zapylenia potrzebne są dwa osobniki – żeński i męski (dwupienność). Nie jest to jednak prosty i szybki sposób rozmnażania. Nasiona muszą być wysiane w sterylne podłoże, ponieważ łatwo ulegają porażaniu przez grzyby już w momencie kiełkowania. Nasiona do wykiełkowania wymagają stałej, wysokiej temperatury (około 27°C) oraz stałej, bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Posiadając nasiona należy je wysiać w odkażone i przepuszczalne podłoże (mieszanka torfu i piasku – 1:1). Przed wysiewem nasion można moczyć je w ciepłej wodzie. Pojemnik z wysianymi nasionami należy nakryć folią. Po kilku tygodniach, powinny ukazać się młode siewki.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Zbyt mała wilgotność powietrza i podłoża osłabia roślinę, która staje się bardziej podatna na przędziorki, tarczniki, a także wełnowce, które preferują suche, a zarazem ciepłe stanowiska.

UWAGIUWAGI

Nie należy nabłyszczać liści.

 

Źródła:
1. www.budujesz.info
2. www.kwiaty-ogrody.pl
3. www.leroymerlin.pl
4. www.naradka.wordpress.com
5. fot. www.leroymerlin.pl