Nefrolepis wyniosły – Nephrolepis exaltata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

nafr

OPISOPIS

Gatunek paproci pochodzącej z północnych obszarów Ameryki Południowej (Brazylia, Gujana), Karaibów i południowych rejonów Ameryki Północnej (Meksyk, Floryda). Nefrolepisy mają jasnozielone liście, które mogą dorastać do nawet 180-200 cm długości. Jednak przeważnie w warunkach domowych nie są one dłuższe niż 50-80 cm. Listki ułożone są bardzo gęsto na pojedynczej łodydze, są małe, podłużne, zielone. Liście paproci mogą być pojedynczo lub podwójnie pierzaste, powcinane, falowane, kędzierzawe. Liście wyrastają z podziemnego kłącza z rozłogami. Paprocie nie zawiązują kwiatów i nasion. Tworzą zarodniki, u Nephrolepis exaltata są one zdegenerowane i niezdolne do kiełkowania.

STANOWISKOSTANOWISKO

Nefrolepisy preferują miejsca półcieniste, z dala od bezpośrednio padających promieni słonecznych. Nadają się do pomieszczeń, których okna mają wystawę północną. Optymalna temperatura dla paproci w mieszkaniu latem wynosi 18-22°C, zimą zaś 14-15°C, ale na pewno nie może spadać poniżej 10°C. Doniczka z rośliną nie może stać w pobliżu otwieranego zimą okna, a także daleko od grzejnika. Rośliny nie lubią zmian miejsca na co reagują zrzucaniem części liści i gorszym wzrostem.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Podlewamy 2-3 razy w tygodniu, tak by podłoże było stale wilgotne. Zimą raz w tygodniu, po tym jak ziemia przeschnie. Nefrolepisy bardzo nie lubią zimnego podłoża, dlatego woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. Przy podlewaniu trzeba bardzo uważać, żeby paproci nie zalać. Nadmiar wody jest dla nich bardziej szkodliwy niż susza. Paprocie potrzebują dużej wilgotności powietrza. Należy je regularnie zraszać. Suche powietrza (np. znad kaloryfera) zdecydowanie nie służy paprociom. Do zraszania używamy odstanej, miękkiej wody o temperaturze pokojowej.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Wiosną i latem zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni. Dawki nawozu powinny być bardzo rozcieńczone.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Nefrolepis z reguły źle reaguje na przesadzanie i zabieg wykonuje się tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa przerasta donicę. Kiedy donica stanie się wyraźnie za mała, trzeba paproć umieścić w nieco większym pojemniku. Najlepszym czasem do przesadzania paproci jest wczesna wiosna. Jak większość paproci, oczekują żyznego, próchniczego podłoża, o lekko kwaśnym pH. Najwłaściwsza dla nich będzie odpowiednia mieszanka do uprawy paproci, którą możemy bez problemu nabyć w większości sklepów ogrodniczych.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – rozłogi
Najczęściej wiosną, gdy sprawdzamy stan przerośnięcia korzeniami bryły ziemi widzimy, że w doniczce jest kilka młodych roślin. Wystarczy ostrym nożem odciąć taką roślinę z wiązką korzeni i mamy nowy egzemplarz.

Sposób 2 – podział kłącza
Jeśli dochowaliśmy się egzemplarza, który według nas jest już o wiele za duży, to trzeba przystąpić do podziału rośliny. Do tego będzie potrzebny naprawdę ostry, długi i mocny nóż. Po podziale roślina straci trochę liści, ponieważ pozbawiliśmy ją części systemu korzeniowego. Zatem musimy się liczyć, że roślina będzie się ‚zbierać’ po podziale przez nawet 2 miesiące.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Zwykle nefrolepisy nie chorują i nie mają wrogów. Jeśli jednak będziemy popełniali rażące błędy uprawowe, mogą im zagrażać choroby grzybowe (zalewanie roślin) lub też niektóre szkodniki jak tarcznik czy przędziorek (zbyt suche powietrze). Lepiej jednak wtedy wyciąć porażone liście i umieścić środek chemiczny w podłożu (w formie pałeczek lub tabletek), niż opryskiwać nim całą roślinę. Paprocie są bardzo wrażliwe na chemiczne środki ochrony roślin.

UWAGIUWAGI

Nie stosujemy nabłyszczaczy.

Najpopularniejsze odmiany:
‚Bostoniensis’ – odmiana o liściach dłuższych niż u gatunku, które są intensywnie zielone,
‚Bostoniensis nana’ – jest to odmiana karłowa o bardzo gęstym, zwartym pokroju, liście barwy intensywnie zielonej,
‚Hillii’ – odmiana o wyjątkowo wąskich liściach, które są podwójnie pierzaste,
‚Norwoodii’ – liście tej odmiany są podwójnie pierzaste i fantazyjnie fryzowane,
‚Personi’ – liście tej odmiany są podwójnie pierzastodzielne,
‚Roosveltii’ – odmiana charakteryzująca się silnym wzrostem, liście fryzowane,
‚Smithi’ – odmiana o bardzo delikatnych liściach, które są czterokrotnie pierzaste,
‚Superbissima’ – odmiana o bardzo gęstym ulistnieniu,
‚Teddy Junior’ – liście tej odmiany są fantazyjnie fryzowane i mają barwę ciemnej zieleni,
‚Whitmanii’ – odmiana o bardzo ozdobnych liściach, kędzierzawych i drobnych.

 

Źródła:
1. www.e-ogrody.pl
2. www.wymarzonyogrod.pl
3. www.naradka.wordpress.com
4. www.budujesz.info
5. www.leroymerlin.pl
6. fot. www.pl.wikipedia.org