Fikus sprężysty – Ficus elastica

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

fiku

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny morwowatych, pochodzący z Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji. Fikus sprężysty jest w naturalnych warunkach drzewem, osiągającym nawet 30 m wysokości. Ma duże, eliptyczne, skórzaste, błyszczące i całobrzegie liście. W uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 2-3 m, rośnie bardzo szybko, nawet 60 – 100 cm na rok. Na ogół rośnie w formie pojedynczego pędu. W warunkach domowych nie kwitnie.

STANOWISKOSTANOWISKO

To jeden z bardziej wytrzymałych na niedogodności fikusów, polecany również niedoświadczonym amatorom. Fikus sprężysty wymaga stanowiska jasnego, lecz osłoniętego przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Roślinę można ustawić również w miejscu bardziej zacienionym, ale wówczas będzie wolniej rosła. Więcej światła potrzebują odmiany barwne, zielone zniosą miejsca nieco ciemniejsze. Fikus nie lubi przeciągów, „zimnych nóg”, zasuszenia i zalania. Najbardziej odpowiadający mu zakres temperatur to 18-24°C (latem wyższa, zima niższa), chociaż przy zapewnieniu odpowiedniej wilgotności powietrza, może znieść również ok. 29°C. Natomiast na pewno nie wytrzyma spadków temperatury poniżej 12°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Fikus sprężysty woli umiarkowaną ilość wody. Podlewamy go dopiero, gdy wierzchnia warstwa podłoża będzie sucha. Roślina lepiej toleruje brak wody, niż jej nadmiar. Dlatego wodę z podstawki należy regularnie usuwać. Podlewamy zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Woda do podlewania powinna być miękka i letnia. Zimą nawadniamy rzadziej, a ponieważ powietrze w mieszkaniach jest suche od ogrzewania – roślinę należy zraszać. Zraszamy co tydzień, częściej przy temperaturze powyżej 20°C. Liście należy czyścić, przemywając je wilgotną szmatką.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Fikusa należy nawozić od marca do początku sierpnia co dwa tygodnie, używając w tym celu roztworu nawozów mineralnych dla roślin ozdobnych z liści.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Młode fikusy przesadzamy raz w roku na wiosnę, u starszych okazów wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża. W przypadku starszych roślin przesadzamy jedynie w sytuacji, jeśli bryła korzeniowa nie mieści się w donicy. Do prawidłowego rozwoju wystarczy fikusowi ziemia uniwersalna, ważne aby miała domieszkę piasku. Podłoże dla fikusów powinno bowiem być przepuszczalne, a dno doniczki wyłożone drenażem.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odkłady powietrzne
Pęd nacinamy w miejscu bez liści, okładamy wilgotnym mchem bądź torfem i owijamy folią. Gdy w miejscu nacięcia pojawią się korzenie, wtedy łodygę poniżej nich ucinamy i sadzimy roślinę do doniczki.

Sposób 2 – sadzonki pędowe
Ucinamy fragmenty 8 cm długości z jednym węzłem i ukorzeniamy je (najlepiej w mieszance torfu i piasku w ciepłym miejscu pod przykryciem z folii). Ważne aby usunąć wydobywający się z ran sok mleczny.

Sposób 3 – sadzonki wierzchołkowe
Podobnie jak w przypadku sadzonek pędowych ucinamy wierzchołek (około 8 cm) i ukorzeniamy go. Po pojawieniu się korzeni wsadzamy do donicy z odpowiednią mieszanką podłoża.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Zdarza się, że w niewłaściwych warunkach na liściach pojawiają się przędziorki lub wełnowce, a zalana lub wychłodzona  roślina reaguje więdnięciem i zrzucaniem liści. Mogą się również pojawić tarczniki i miseczniki.

UWAGIUWAGI

Liście fikusa można nabłyszczać, ale nie częściej niż co dwa miesiące.

Najpopularniejsze odmiany:
‚Variegata’ – liście ciemno, szaro-zielone o biało-żółtym obrzeżeniu,
‚Robusta’ – liście zielone, błyszczące, długości 20 cm, wysokość 1,5 m,
‚Doescheri’ – liście pstre, w odcieniach zieleni, szarości, bieli i żółci, a ogonki i nerw główny różowe.

 

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.e-ogrody.pl
3. www.budujesz.info
4. www.mporady.pl
5. fot. www.onlineplantguide.com