Air Bonsai – lewitująca roślina

Każda z osób choć trochę interesujących się ogrodnictwem na pewno słyszała o chińskiej sztuce formowania drzew i krzewów – bonsai. Sposób uprawy roślin, głównie kojarzony z Japonią, polega na miniaturyzowaniu poprzez odpowiednie przycinanie i wyginanie pędów. Bardzo ważnym elementem całości jest donica, która jest bardzo mała i płaska. Dziś pewna japońska firma chce dokonać rewolucji tworząc Air Bonsai – połączenie tradycji i nowoczesności.

 

Geneza i proces powstawania

Dawniej uważano, że gwiazdy powstawały w pracowni na krańcu galaktyki. Miejsce było małą wysepką, w której rodziły się kolejne gwiazdy. Dawniej składano gwiazdom życzenia. Teraz warsztat mieści się na wyspie Kiusiu, w południowej części Japonii, gdzie powstaje Air Bonsai. Firma Hoshinchu chce przybliżyć nam gwiazdy dosłownie na wyciągnięcie ręki.

 

Każda porcelanowa część jest wykonywana ręcznie, co zajmuje mniej więcej 3 miesiące. Baza jest suszona na powietrzu. W trakcie całego procesu rzemieślnik wprowadza zdobienia zgodnie z projektem. Następnym etapem jest wypalenie ostatecznie ukształtowanych naczyń. Wysoka temperatura utrwala kształt i zdobienia.

Jak to jest zrobione?

Zacznijmy od tego, że całość składa się z dwóch części – małej gwiazdy (little star) i bazy energetycznej (energy base).

Fot.: www.kickstarter.com

Fot.: www.kickstarter.com

Mała gwiazda to część unosząca się nad bazą energetyczną, jej zadaniem jest utrzymywanie rośliny w pozycji ustalonej przez ogrodnika. Dostępne są dwie wersje little star – kula mchu i skała wulkaniczna (więcej na filmie poniżej). Energy base to tak na prawdę elektromagnes, który bez podłączenia do sieci nie będzie działał. W zależności od wersji dostępna jest z porcelanowymi, zdobionymi misami lub bez.

 

Gdzie kupić i za ile?

Projekt zyskał na popularności po publikacji na popularnym portalu crowdfundingowym Kickstarter. Kampania miała na celu zebranie $80 000 do uruchomienia produkcji i sprzedaży. Pomysł spodobał się na tyle, że obecnie zebrano już ponad $645 000.
W zależności od wysokości wpłaty na kickstarterze można w zamian otrzymać podziękowania od producenta w różnej postaci. Zaczynając od $1 za które otrzymasz ‚thank you’, kończąc na $10 000 za który dostaniesz kompletny zestaw Air Bonsai oraz zaproszenie do manufaktury w której jest wytwarzane (koszt podróży i zakwaterowania zapewnia producent). Muszę Was jednak zmartwić, dostępne były tylko 3 zestawy ‚VIP’, które już dawno się rozeszły.

Fot.: www.kickstarter.com

Fot.: www.kickstarter.com

Zrób to sam!

Jeśli zdecydujesz się na kupno podstawowego zestawu bez rośliny, pozostaje Ci tylko albo aż zainstalowanie jej na małej gwieździe. Jak to zrobić i jaki gatunek wybrać? Producent przedstawia to na filmie

 

Nie każdego jednak stać na wydanie 800 zł na ‚latającą kulkę’. Zrobiłem więc rozpoznanie w internecie i znalazłem o wiele tańsze rozwiązanie. Wszystkie elementy dostępne są w sklepach. Wprawdzie będziesz musiał wprowadzić kilka modyfikacji i przeróbek, ale efekt będzie podobny do japońskiego odpowiednika. Szacowany koszt własnego Air Bonsai to około 300 – 350 zł. Dla chcącego nic trudnego ;)

bonsai-2

 

Zwykłe bonsai jest nudne? Jesteś fanem nowych gadżetów lub po prostu chcesz zadziwić ciocię Grażynę? Air Bonsai jest dla Ciebie!