Skrzydłokwiat – Spathiphyllum floribundum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

skrz

OPISOPIS

Rodzaj rośliny zielnej z rodziny obrazkowatych, pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej (od Meksyku do Peru i Brazylii), Azji Południowo-Wschodniej (od Filipin i Celebesu do Nowej Gwinei) oraz z zachodniej Oceanii (Karoliny). Liście są lancetowate, długie na około 30 cm, skórzaste i połyskliwe i mają ciemnozieloną barwę. Wyrastają na długich ogonkach i mają wyraźnie widoczne nerwy, które przypominają nieco rybi szkielet. Skrzydłokwiaty mają ładny, gęsty pokrój, a liście stanowią kontrastowe, zielone tło dla kwiatów. Kwiaty umieszczone są na długim pędzie kwiatostanowym i składają się białawej, kremowej lub zielonożółtej kolby oraz pochwy kwiatostanowej barwy białej. Kwiaty wydzielają delikatny zapach, pojawiają się wiosną oraz latem, przy odpowiednich warunkach także zimą.

STANOWISKOSTANOWISKO

Skrzydłokwiat wymaga stanowiska dość jasnego, ale nie bezpośrednio na słońcu. W okresie letnim unikamy pełnego słońca, lekkie zacienienie jak najbardziej będzie sprzyjać roślinie. W okresie zimy wymaga więcej światła, tak więc jaśniejsze stanowisko jest jak najbardziej wskazane. Optymalna temperatura do jego uprawy to około 18-22°C latem oraz około 16-18°C zimą. Trzeba także zadbać o to, aby temperatura nie spadała poniżej 10-12°C.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W okresie wegetacyjnym podłoże powinno być cały czas wilgotne, ale już w okresie zimowym (okres spoczynku, który trwa od października do stycznia) należy ograniczyć podlewanie. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy. Skrzydłokwiaty wymagają dużej wilgotności powietrza, dlatego należy je często zraszać (latem nawet co drugi dzień). Zarówno do podlewania, jak i do zraszania używamy odstanej wody o temperaturze pokojowej. Przy niedostatecznej wilgoci można także ustawić roślinę na podstawce wypełnionej keramzytem i uzupełnić ją wodą. Uważajmy, aby roślina nie stała w wodzie.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Skrzydłokwiaty nawozimy umiarkowanie, w okresie kwitnienia (wiosna-lato) zasilamy rośliny co 2 tygodnie wieloskładnikowym, płynnym nawozem do kwitnących roślin doniczkowym.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Skrzydłokwiaty wymagają przesadzania co roku wiosną, w kwietniu. Roślinę należy wyjąć z doniczki i oczyścić z resztek starego podłoża. Skrzydłokwiaty powinny rosnąć w ziemi luźnej, próchniczej, żyznej, wilgotnej. Odpowiednia będzie mieszanka ziemi liściowej, kompostowej i piasku albo substrat torfowego. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5-6). Rośliny te są wrażliwe na duże zasolenie gleby. Nie tolerują ziemi zbitej, nieprzepuszczalnej. Skrzydłokwiaty nadają się także do uprawy hydroponicznej (czyli bezglebowej, na pożywkach wodnych).

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział kłącza

Skrzydłokwiaty najłatwiej rozmnożyć poprzez podział kłącza, przy okazji wiosennego przesadzania. Przecinamy bryłę korzeniową ostrym nożem, a następnie rozdzielamy część nadziemną rośliny. Po podziale, doniczki z sadzonkami trzymamy w miejscu cienistym o temperaturze 21°C, aż do pojawienia się nowych liści.

Sposób 2 – z nasion

Skrzydłokwiaty można też rozmnażać przez wysiew nasion w mnożarce, wkładając ją zaraz po tym pod przykrycie (folia, szkło) i utrzymując temperaturę wnętrza w wysokości ok. 21°C.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Skrzydłokwiaty są z reguły odporne na szkodniki, jednak czasem mogą zostać zaatakowane przez mszyce albo przędziorki – szczególnie kiedy panuje zbyt niska wilgotność powietrza. Trzeba wtedy opryskać rośliny odpowiednim środkiem chemicznym.
Końcówki liści skrzydłokwiatów zaczynają zasychać, jeżeli wody jest za dużo. Dzieje się to dopiero po pewnym czasie, dlatego trzeba obserwować rośliny. Kiedy liście tracą swą intensywną zieloną barwę, bledną i żółkną to znak, że stoją w zbyt słonecznym miejscu. Zbyt suche powietrze może powodować zasychanie i opadanie liści. Brak kwiatów może być spowodowany zbyt małą ilością składników odżywczych w glebie. Jeśli roślina nie kwitnie może to także oznaczać zbyt suche podłoże albo konieczność podziału karp i przesadzenia skrzydłokwiatu do większej donicy.

UWAGIUWAGI

Skrzydłokwiaty nie lubią przeciągów i wyziewów z urządzeń gazowych.

Najpopularniejsze odmiany:
‘Chopin’ – niska odmiana, obficie kwitnąca, śnieżnobiałymi kwiatami,
‘Gemini’ – bardzo charakterystyczna odmiana o pstrokatych liściach,
‘Petite’ – odmiana karłowa,
‘Sensation’ – odmiana osiągająca bardzo duże rozmiary oraz charakteryzująca się dużymi, szerokimi liśćmi,
‘Jumbo’ – odmiana której wysokość może sięgać powyżej metra,
‘Cissy’ – karłowa odmiana, sięgająca kilkunastu centymetrów,
‘Sweet Paco’ – Odmiana o pachnących kwiatach.

Źródła:
1. www.wymarzonyogrod.pl
2. www.leroymerlin.pl
3. www.budujesz.info
4. www.swiatwkwiatach.pl
5. fot. www.pl.newstyle-live.com