Pierwszy kwiat wyhodowany w kosmosie

Na chwilę opuśćmy nasze ziemskie pielesze i przenieśmy się w przestrzeń kosmiczną. Około 420 km nad naszymi głowami, na orbicie okołoziemskiej, znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Zapytacie pewnie jak to się łączy z ogólnym tematem bloga? Otóż NASA również postanowiła zazielenić swoje 'wnętrze' i wyhodowała pierwszą roślinę od nasiona po kwiat.

Kosmiczny kwiat

Scott Kelly opublikował jakiś czas temu na swoim Twetterze zdjęcie pomarańczowego kwiatu. Niby nic nadzwyczajnego, bo wielu z nas robi takie zdjęcia, ale akurat to zdjęcie zostało zrobione na stacji ISS. Sfotografowanym kwiatem jest cynie (Zinnia) z rodziny astrowatych.

Niezależny ogrodnik

Załoga ISS rozpoczęła hodowlę cynii pod koniec ubiegłego roku. Projekt od samego początku sprawił duże kłopoty. Już w pierwszym miesiącu zauważono objawy zbyt dużej wilgotności i braku cyrkulacji powietrza. Kolejnym problemem było wyciekanie wody z podłoża. W końcu liście u niektórych okazów zaczęły się nienaturalnie skręcać. Jakby tego mało, kilka roślin zostało zaatakowanych przez pleśń.
I w tym momencie do akcji wkroczył 'niezależny ogrodnik', tak właśnie został nazwany Scott Kelly po tym czego dokonał. Astronauta zadecydował, że schematy NASA dotyczące prawidłowej pielęgnacji roślin są złe i sam będzie decydował kiedy podlewać rośliny i jak się nimi opiekować. W rezultacie niektóre rośliny umarły, ale pozostałe odzyskały pełnię sił. Jedna z nich rozwinęła się na tyle dobrze, że zakwitła.

Fot.: www.benchmark.pl

Fot.: www.benchmark.pl

Rośliny w kosmosie

Tak na prawdę, cynia nie była pierwszą rośliną wyhodowaną na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wcześniejsze eksperymenty, zakończone sukcesem, dotyczyły uprawy sałaty. Połowa plonów została od razu zjedzona przez załogę. Druga połowa została wysłana na ziemię do analizy, tego jak brak grawitacji wpłynął na wzrost i rozwój roślin.

Fot.: www.benchmark.pl

Fot.: www.benchmark.pl

Sałata, cynia… co dalej?

Eksperymenty prowadzone w module VEG-01, potocznie nazywany przez astronautów 'Veggie', ma na celu stworzenie metod uprawy roślin jadalnych w środowisku bez grawitacji. Uprawa kwitnącej cynii jest jednym z pierwszych kroków do stworzenia 'kosmicznego ogrodu'. Ostatecznym celem 'Veggie' jest stworzenie planu upraw dla astronautów wykonujących misje dalekiego zasięgu, np. na Marsa. Obecnie żywność na ISS jest dostarczana z ziemi, w przypadku odleglejszych lokalizacji ziemski catering będzie niemożliwy.

Fot.: www.benchmark.pl

Fot.: www.benchmark.pl

Jak podaje NASA kolejnymi roślinami, które trafią na orbitę będą: kapusta pekińska, sałata rzymska, a w ciągu 2 lata astronauci mają już skosztować pierwszych pomidorów koktajlowych.

Tags: