Sansewieria gwinejska – Sansevieria trifasciata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

sans

OPISOPIS

Gatunek roślin z rodziny agawowatych, pochodząca z Afryki równikowej (Zair, Nigeria). Roślina tworzy pełzające podziemne kłącza, z których wyrastają mięsiste, sztywne, mieczowate liście o ostrych zakończeniach. Liście o 5–6 cm szerokości i zielonej barwie, wyrastają bezpośrednio z podłoża (co roku pojawiają się 2–3 nowe). Roślina dorasta do 100–120 cm wysokości, zazwyczaj jednak osiąga 40–80 cm. Sansewieria kwitnie zazwyczaj na początku lata. Kwiatostany 30–70 cm wysokości, złożone z drobnych, o delikatnym zapachu, jasno żółtozielonych kwiatów, wyrastają bezpośrednio z podłoża (obok liści).

STANOWISKOSTANOWISKO

Sansewieria dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu, a nawet w cieniu. Latem należy zapewnić temperaturę 21–24°C, zimą 18°C. Roślina znosi spadek temperatury poniżej 10°C, ale tylko w suchych mieszkaniach (w chłodnych i wilgotnych może gnić).

NAWADNIANIENAWADNIANIE

W uprawie sansewierii bardzo ważne jest właściwe podlewanie. W okresie wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, należy dość regularnie podlewać sansewierię, pozwalając jednak aby między podlewaniami wierzchnia warstwa gleby przeschła do głębokości ok 2,5 cm. Zimą roślinę podlewamy znacznie oszczędniej. Okresowe przesuszenie sansewieria gwinejska znosi dość dobrze. W przypadku zbyt nadmiernego podlewania dość szybko dochodzi do żółknięcia liści. Podczas podlewania sansewierii wody nigdy nie wlewamy do wnętrza rozety liściowej, gdyż wówczas bardzo łatwo dochodzi do jej gnicia. Najlepszym sposobem jej podlewania jest wstawienie rośliny do pojemnika z wodą i poczekanie, aż ziemia z wierzchu stanie się wilgotna. Następnie roślinę wyciągamy i czekamy aż wypłynie nadmiar wody i dopiero wówczas odstawiamy ją na jej miejsce. Dobra wiadomość dla zapominalskich, sansewieria jest w stanie przeżyć przy zaledwie 4 dawkach nawadniania na rok!

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nawozimy tylko latem – co 3 tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym (np. dla kaktusów).

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Młodsze rośliny przesadzamy co 2 lata, natomiast starsze co 3 lata. Przesadzanie sansewierii wykonuje się wiosną, gdy korzenie rośliny nie mieszczą się już w doniczce (czasem może dojść nawet do rozsadzenia doniczki przez korzenie rośliny). Ponieważ sansewiera dość dobrze radzi sobie w małych doniczkach, kolejną doniczkę dajemy zaledwie o jeden rozmiar większą od poprzedniej. Przede wszystkim jednak pamiętajmy aby była to ciężka doniczka ceramiczna lub gliniana, stosunkowo szeroka, gdyż w lekkich i wąskich doniczkach plastikowych sansewieria dość łatwo może się przewrócić, szczególnie zimą, gdy ziemia w doniczce jest bardzo sucha. Podłoże powinno być dość zasobne, ale naprawdę przepuszczalne. W naturze rośnie na kamienistych zboczach gdzie udział żwiru i piasku jest dość duży, ale ziemia powstała z rozkładu resztek roślinnych jest bogata w próchnicę, a zatem dość zasobna. Odpowiednim podłożem jest uniwersalna mieszanka dla kwiatów doniczkowych o odczynie obojętnym (ziemia liściowa+torf+piasek w proporcji 1:2:1). Na dnie pojemnika układamy warstwę drenażu grubości 2-3 cm.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział rośliny
Podczas wiosennego przesadzania dzielimy kłącza z liśćmi na kilka części i wsadzamy do oddzielnych donic.

Sposób 2 – sadzonki liściowe
Kroimy liść na odcinki nie dłuższe jak 8 cm. Dolną jego część zanurzamy w ukorzeniaczu i zagłębiamy do podłoża na stojąco na około 1 cm. Jako podłoże możemy wykorzystać np. ziemię do kaktusów. Tym sposobem rozmnażamy tylko odmiany zielone. Nawet jeśli na sadzonki użyjemy liść odmiany pstrolistnej to i tak w rezultacie ukorzeni się tylko zielona część i nowa rosnąca sadzonka też będzie całkowicie zielona.
W przypadku odmiany z żółtym obrzeżeniem, wycinamy zielony środek sadzonki tak aby nie miał kontaktu z gruntem i pozostawiamy kolorowe boki, które umieszczamy w gruncie.
Po umieszczeniu w podłożu sadzonki przykrywa się folią i ustawia w miejscu o temperaturze 22-26 stopni.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Choroby jeśli się pojawią to są wynikiem najczęściej przelania rośliny. Ze szkodników może pojawić się wełnowiec lub tarcznik.

UWAGIUWAGI

Roślin nie zraszamy, nie stosujemy nabłyszczaczy (liście wystarczy przecierać wilgotną szmatką).

Najpopularniejsze odmiany:
‚Black Gold’ – odmiana podobna do gatunku, dorastająca do 60 cm wysokości; blaszka liściowa bardziej spłaszczona, może być pofalowana
‚Black Coral’ – liście ciemnozielone z szarozielonymi poprzecznymi pasmami
‚Black Robusta’ – liście podobne do Black Coral, dorastają do 30 cm wysokości
‚Gigantea’ – zielone, wzorzyste liście z żółtymi obwódkami
‚Golden Hahnii’ – rozety jasnozielonych liści o ciemnożółtych brzegach z marmurkowym ciemnozielonym wzorem
‚Hahnii’ – odmiana karłowa, liście do 15 cm długości
‚Laurentii’ – ciemnozielone liście z ciemniejszymi poprzecznymi pasmami i obwiedzione złocistą obwódką, dorastające do 1,2 m
‚Moonshine’ – liście szerokie srebrzysto-szaro-zielone, dorastające do 30 cm długości
‚Silver Laurentii’ – liście ciemnozielone ze srebrzystą cienką obwódką, dorastające do 60 cm wysokości
‚Twist’ – liście w kształcie lekko spiralnym, w środku ciemnozielone z szarymi pasmami, a na brzegach jaskrawożółte; dorastające do 18 cm wysokości

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.poradnikogrodniczy.pl
3. www.naradka.wordpress.com
4. www.swiatkwiatow.pl
5. www.mojpieknyogrod.pl
6. fot. www.smogwawelski.org