Rośliny na święta – konkurencja dla choinki

Święta Bożego Narodzenia nieodzownie łączą się z tradycją przystrajania naszych mieszkań i domów. Oprócz łańcuchów, bombek i różnokolorowych lampek pojawiają się również rośliny. Większość zapytanych ludzi, jaka roślina kojarzy im się ze świętami odpowie, że choinka (więcej o choinkach tutaj). Poza granicami naszego kraju do dekorowania mieszkań używa się też innych roślin, których popularność rośnie również u nas. Oto najpopularniejsze z nich.

Jemioła pospolita (Fot.: www.wp.pl)

Jemioła pospolita (Fot.: www.wp.pl)

Jemioła pospolita (Viscum album) – bardzo popularna na zachodzie roślina łącząca się z wieloletnimi tradycjami. Każdy z nas widział przynajmniej raz scenę w filmie, gdzie zakochana para całuje się pod jemiołą. Zwyczaj ten pochodzi z XVII-wiecznej Anglii. Według niego pod jemiołą w Święta pocałować możemy w zasadzie każdego. Parom wróży to długie lata szczęśliwego, wspólnego życia. Innym zwyczajem jest wieszanie jemioły na drzwiach wejściowych domu. Tradycja pochodząca z krajów nordyckich, gdzie wierzono, że w ten sposób w domu zagości miłość, szczęście i wybaczenie. Dodatkowo jemioła miała za zadanie odstraszać złe duchy od domostwa.
Roślin ta jednak w naturze nie cieszy się dobrą sławą. Jemioła jest półpasożytem, który pobiera od swojej ofiary wodę i substancje mineralne. Pojedynczy okaz nie robi krzywdy swojemu żywicielowi, jednak w większych grupach mogą spowodować obumieranie konarów.

Fot.: www.wymarzonyogrod.pl

Wilczomlecz piękny (Fot.: www.wymarzonyogrod.pl)

Wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima) – inaczej nazywany poinsecją lub gwiazdą betlejemską. Najpopularniejsza roślina doniczkowa okresu świątecznego. Nie sposób pomylić jej wyglądu z innymi roślinami. Posiada charakterystyczne czerwone zabarwienie liści… tak, nie pomyliłem się, to nie kwiaty. Poprawna ich nazwa to przylistki, w zależności od odmiany mogą mieć kolor różowy, żółty, kremowy lub wspomniany już czerwony. Kwiaty właściwe są niepozorne i znajdują się w centrum 'gwiazdy' z przylistków. Kolejną ciekawostką jest fakt, że w swoim naturalnym środowisku, czyli w Ameryce Południowej, poinsecja osiąga wysokość nawet 5 metrów. Podobnie jak jemioła, poinsecja ma również swoją ciemną stronę. Jej sok wydostający się z uszkodzonej części rośliny jest silnie drażniący.

Fot.: www.zielonyogrodek.pl

Ostrokrzew kolczasty (Fot.: www.zielonyogrodek.pl)

Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) – pochodząca z krajów basenu Morza Śródziemnego roślina występuje w naszym kraju pod postacią krzewu. Nie jest dostatecznie mrozoodporny i często przemarza. Posiada charakterystyczne czerwone owoce pojawiające się na krzewie od września do grudnia. Żeby do tego doszło kwiaty muszą zostać zapylone przez pyłek pochodzący z męskiego osobnika tego gatunku, ponieważ ostrokrzew jest rośliną dwupienną. W swoim naturalnym środowisku osiąga kilka metrów wysokości. Tradycja przystrajania domów ostrokrzewem pochodzi z krajów anglosaskich i staje się coraz bardziej modna w naszym kraju. Według starych wierzeń celtyckich ostrokrzewowi przypisywano moc odstraszania złych duchów.

Fot.: www.czasnawnetrze.pl

Schlumbergera zimowa (Fot.: www.czasnawnetrze.pl)

Schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata) – inaczej nazywana zygokaktusem lub kaktusem bożonarodzeniowym. Popularna roślina doniczkowa, która może ożywić świąteczny stół różnokolorowymi kwiatami, w zależności od odmiany kwiaty białe, różowe, czerwone, purpurowe lub fioletowe. Zygokaktus jest typową rośliną dnia krótkiego, czyli kwitnącą jedynie w okresie późnojesiennym i zimowym. Z rośliną można oczywiście eksperymentować i wywołać jej kwitnienie w środku lata przez ograniczenie jej dostępu do światła do mniej niż 10 godzin na dobę. Trzeba się liczyć wtedy z osłabieniem rośliny i brakiem kwitnienia w okresie zimowym.

A Wy jakimi roślinami przystrajacie swoje wnętrza w okresie świątecznym?