Pandan Veitcha – Pandanus veitchii

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek z rodziny pandanowatych występujący w tropikach Afryki, Azji, Australii i Polinezji. Pandany w naturze są drzewami lub krzewami. Pokrój pandanów jest zawsze wzniesiony. Liście są stosunkowo wąskie lecz długie (osiągają z czasem długość ok. 1 m), nieco rynienkowate i osadzone spiralnie wokół łodygi. Wzdłuż liści biegną biało-żółte lub ja­snozielone, wyraźne pasma. Na brzegach liści występują bardziej miękkie niż u innych pandanów kolce. Pandan wytwarza korzenie podporowe. Nadaje się głównie do dekoracji naprawdę dużych pomieszczeń, gdyż dorasta do wysokości ok. 4 m. Pandany są roślinami dwupiennymi, czyli kwiaty żeńskie są na innym egzemplarzu niż kwiaty męskie.

STANOWISKOSTANOWISKO

Odpowiednia dla pandanów temperatura, to ok. 20-24°C, a w okresie spoczynku (od IX do I) ok. 18-20°C. Temperatura nie może spaść poniżej 15°C. Oczekują miejsca widnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Mimo namorzynowego pochodzenia roślin, ich podlewanie powinno być umiarkowane. Lepiej zniosą chwilowy brak wody, niż regularne zalewanie.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Pandany charakteryzują się silnym wzrostem i dużą masą zieloną, wymagają regularnego nawożenia. Używajmy nawozu do roślin kwitnących gdzie azot stanowi jak najmniejszą część. Roślinie musimy zapewnić także mikroelementy, także ważne, aby przed kupnem nawozu dobrze sprawdzić skład. Nawożenie kończymy w sierpniu z uwagi na specyficzną właściwość pandanów, które okres spoczynku rozpoczynają już we wrześniu, lecz trwa on tylko do stycznia.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Zabieg należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych, cały pióropusz liści należy owinąć materiałem lub gazetą, podobnie jak podczas przesadzania kaktusów, aby uniknąć skaleczeń. Najlepszym podło­żem do uprawy jest mieszanka ziemi li­ściowej z torfem i gliną lub gliniastą ziemią darniową. Równie dobrze mieszankę można zastąpić standardową ziemią do kwiatów. Na spodzie doniczki konieczna jest warstwa drenażowa. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze gdy doniczka jest zbyt mała.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odrosty
Pandany rozmnaża się przez sadzonkowanie odrostów bocz­nych w temperaturze 25°C. Zabieg wykonujemy wiosną.  Wyrastające u podstawy starej rośliny odrosty oddzielamy, gdy osiągną długość co najmniej 20 cm.
Sposób 2 – nasiona
Rzadko stosowana metoda. Nasiona z importu. Kiełkowanie trwa 3-4 tygodnie w tem­peraturze 25-30°C.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Brak chorób i szkodników.

UWAGIUWAGI

Cechą charakterystyczną większości pandanów, są drobne i bardzo ostre kolce, wyrastające na brzegach piłkowanych liści. Te same kolce znajdują się również po spodniej stronie, na całej długości nerwu głównego. Podczas przesadzania, łatwo mogą spowodować skaleczenia, które są bolesne i długo się goją.

 

Źródła:
1. www.naradka.wordpress.com
2. www.budujesz.info
3. fot. www.herbalmiracles.blogspot.com