Aspidistra wyniosła – Aspidistra elatior

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

aspi

OPISOPIS

Gatunek ozdobnej byliny z rodziny liliowatych (według najnowszych zestawień systematycznych z rodziny szparagowatych), pochodzący z suchych terenów leśnych Dalekiego Wschodu (Chin i Japonii). Aspidistra wyniosła to bezłodygowa roślina kłączowa tworząca nieregularne kępy o wysokości około 60 cm, złożone z dużych, pojedynczych, odziomkowych liści, umieszczonych na długich ogonkach liściowych, wyrastających bezpośrednio z masywnego, podziemnego kłącza. Blaszki liściowe są duże, lancetowate, ostro zakończone, skórzaste, ciemnozielone, do 50 cm długości, o licznych, równolegle biegnących nerwach, widocznych na spodniej stronie blaszek liściowych. Niekiedy u podstawy liści, bezpośrednio na kłączu wyrastają na krótkich szypułkach niewielkie, dzwonkowate, brunatne kwiaty, które nie mają wartości dekoracyjnej. W uprawie doniczkowej roślina nie zawiązuje owoców, ale na naturalnych stanowiskach kwiaty są zapylane przez mrówki i ślimaki i przekształcają się w owoce – jagody.

STANOWISKOSTANOWISKO

Doskonale znosi nawet głęboki cień. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub cienistym, dlatego świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie dociera niewiele światła słonecznego. Optymalna temperatura uprawy aspidistry wynosi 13–21°C (znosi spadek temperatury do 4–6°C), dlatego najlepiej ustawiać ją w chłodnych pomieszczeniach, a na okres letni (aż do jesieni) można z powodzeniem roślinę wystawiać na ocieniony balkon, taras lub do ogrodu. Jednym słowem rośnie tam i w takich warunkach jakie jej zapewnimy, nawet w miejscach gdzie inne rośliny dawno by zginęły. Jest też mało wrażliwa na przeciągi, kurz, dym tytoniowy, wahania temperatury i suche powietrze.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Aspidistra jest odporna na suszę. Podlewać należy ją niezbyt intensywnie (można rzadko, ale obficie), a kolejne podlewanie przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce przeschnie. Roślina nie znosi nadmiaru wody w podłożu, dlatego na dnie doniczki powinna być kilkucentymetrowa warstwa drenażu (np. żwir, keramzyt), a po każdym podlewaniu nadmiar wody z podstawki trzeba usunąć. Zaleca się zraszać roślinę lub utrzymywać w jej otoczeniu dość wysoką wilgotność powietrza, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać (jest to ważne szczególnie zimą, w okresie grzewczym).

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Aspidistra dobrze reaguje na nawożenie, ale nie możemy przesadzać z intensywnością podawania substancji odżywczych. Nawozimy nawozami uniwersalnymi, nawozami dla roślin o ozdobnych liściach lub specjalistycznymi nawozami dla palm co 4 tygodnie.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Ze względu na powolny wzrost oraz to, że aspidistra najlepiej rośnie w „przyciasnej” doniczce, przesadza się ją rzadko (gdy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki). Najlepszym terminem wykonania tego zabiegu jest wiosna. Podłoże do uprawy Aspidistry powinno być dość żyzne i przepuszczalne. Można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych z domieszką piasku lub drobniutkiego żwiru oraz gliny bądź specjalistyczne podłoże dla palm.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – podział kłącza
Dzielić można jedynie starsze, dobrze rozrośnięte rośliny, a zabieg ten najlepiej wykonywać podczas wiosennego przesadzania. Każda część powinna zawierać fragment kłącza z korzeniami oraz co najmniej jeden liść.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Jest dość odporna na zagrożenia lecz bywa atakowana przez przędziorki, wciornastki i tarczniki.

UWAGIUWAGI

Aspidistra wyniosła jest rośliną długowieczną, bardzo odporną na niekorzystne warunki środowiska (stąd potoczna nazwa rośliny: żelazny liść).

Najpopularniejsze odmiany:
‚Variegata’
‚Ashai’

 

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.swiatkwiatow.pl
3. www.naradka.wordpress.com
4. fot. www.atlas.roslin.pl