Mech jako naturalne źródło elektryczności!

Szwajcarska projektantka Fabienne Felder opracowała wraz z Paolo Bombelli’m i Ross Dennis’em z University of Cambridge sposób wykorzystania roślin jako „biologiczne panele słoneczne”.

Fot.: www.dezeen.com

Fot.: www.dezeen.com

„Teoretycznie każdy układ stworzony z roślin może być stosowany jako biologiczny panelu słonecznego”, twierdzi zespół, który stworzył to, co nazywa Photo Microbial Fuel Cells (Photo-MFCs), czyli urządzenie pozwalające na pozyskiwanie energii elektrycznej z roślin.

Fot.: www.dezeen.com

Fot.: www.dezeen.com

Zespół stworzył pierwszy na świecie prototyp radia zasilanego energią z mchu, ilustrując potencjał Photo-MFCs. Mech został wybrany, ponieważ jego proces fotosyntetyczny sprawia, że ta roślina jest szczególnie efektywna w produkcji energii elektrycznej.

Fot.: www.dezeen.com

Fot.: www.dezeen.com

Photo-MFCs składa się z anody, gdzie elektrony wygenerowane podczas fotosyntezy są gromadzone, katody, gdzie elektrony są zużywane i zewnętrznego obwodu łączącym anodę i katodę.
Mech rośnie na kompozycie z materiałów zatrzymujących wodę, materiałów przewodzących i substancji biologicznych.

Fot.: www.dezeen.com

Fot.: www.dezeen.com

Zespół ma duże nadzieje związane ze stworzoną przez nich technologią. „Możemy przyjąć, że w ciągu pięciu do dziesięciu lat technologia rozwinie się na tyle, by pobierać więcej energii z roślin”. Obecnie stosowana rozwiązania mogą jedynie pobrać około 0,1% elektronów produkowanych przez mech.

Fot.: www.dezeen.com

Fot.: www.dezeen.com

Felder porównuje technologię z ‚biologicznych paneli słonecznych’ do eksperymentów na bardzo wczesnym okresie związanych z fotowoltaiką. „Biologiczne panele słoneczne przechodzą przez podobne fazy rozwoju: określenia optymalnych materiałów przewodzących, dobór odpowiednich roślin i systemu, który gwarantuje stabilny przepływ energii elektrycznej”.

Fot.: www.dezeen.com

Fot.: www.dezeen.com

„Znalezienie właściwych roślin będzie prawdopodobnie najtrudniejsze”, twierdzi Felder. „Mchy są niezwykle odporne na wysychanie, ale nie lubią bezpośredniego światła słonecznego. Inne rośliny, które mogą również spełniać pewne kryteria w procesie fotosyntezy, mogą mieć problem z chłodniejszym klimatem. Tak więc rozwiązaniem będzie odpowiedni dobór roślin”.
Dobrym miejscem do założenia biologicznych paneli słonecznych mogą być pola ryżowe, zapewniające dobre warunki ze względu na dużą ilość wody użytej do ich utrzymania.

Obwód szeregowy składający się z 5 modułów Photo-MFCs osiągnęła szczytową mocy ok. 3.5mW na metr kwadratowy (2.9mA @ 1200mV). Równoległe połączenie z 5 modułów Photo-MFCs osiągnęła szczytową moc ok. 4.6mW na metr kwadratowy (18.7mA @ 246mV).

Czy nasze domy wkrótce będą samowystarczalne i sami będziemy produkować energię elektryczną? Co myślicie o tej technologii?

Tags: