Echmea wstęgowata – Aechmea fasciata

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek rośliny z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae) pochodzący z okolic Rio de Janeiro w Brazylii. Jej zebrane w lejkowatą rozetę rynienkowate liście są zielone i pokryte białym nalotem, tworzącym poprzeczne pręgi. Tworzą piękny kontrast z różowym pędem kwiatostanowym wyrastającym ze środka rozety. Kwiaty właściwe, o barwie fioletowej, skupione są w wierzchołkowej części kwiatostanu, między różowymi przykwiatkami. Korzenie służą roślinie tylko do przytrzymywania się do podłoża, woda pobierana jest przez rozetę utworzoną z liści. Dobrze wyrośnięta rozeta może mieć średnicę do 60 cm oraz liście 30 cm długości. Kwitnienie zaczyna się od lipca, jest to typowa roślina dnia długiego. Samo kwitnienie trwa około 6 tygodni, a pęd kwiatostanowy utrzymuje świeżość jeszcze bardzo długo.

STANOWISKOSTANOWISKO

Echmea jest rośliną bardzo tolerancyjną, dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie, ale także światło rozproszone. Do wzrostu wystarczy temperatura pokojowa (wyższa od 12°C i niższa od 27°C). Dobrze znosi w okresie zimowym suche powietrze w otoczeniu kaloryferów.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Roślinę podlewamy zarówno do rozety liściowej, jak również nie dopuszczamy do wyschnięcia gleby, w której kwiat rośnie. Wymaga dość wilgotnej ziemi (zwłaszcza przed kwitnieniem). Podlewać należy dwa razy w tygodniu. W lejku rozety powinno też być około 2,5 cm wody, którą trzeba wymieniać co 3 tygodnie (najlepiej używać wody deszczowej). W okresie zimowym  należy ograniczyć podlewanie, gdyż zostaje spowolniony wzrost i łatwo o zagniwanie. Nie trzeba zraszać.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Nie ma potrzeby, by dokarmiać Echemeę specjalistycznymi nawozami. Jednak w okresie kwitnienia zalecane jest delikatne nawożenie nawozami do sukulentów.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Ponieważ echmea jest epifitem, należy jej zapewnić przepuszczalne, próchnicze oraz lekko kwaśne podłoże. Możemy skorzystać z luźnego podłoża dla storczyków bądź samemu przygotować mieszankę, stosując np. torf z rozdrobnioną korą.  Nie wymaga podłoża, aby prawidłowo się rozwijać, w tym wypadku ma ono podtrzymywać roślinę, przytwierdzać. Pamiętajmy, że przy przesadzaniu zapewniamy roślinie dobry drenaż. Echmea może być uprawiana także metodą hydroponiczną.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – odrosty
W warunkach domowych echmeę rozmnaża się z młodych rozet, które oddziela się i sadzi do doniczek po obumarciu rośliny matecznej. Trzeba koniecznie poczekać na całkowite zaschnięcie starej rozety. Odrosty te powinny mieć co najmniej połowę wysokości rośliny matecznej i kilka korzonków. Rośliny kwitnące uzyskamy po 2-3 latach.

Sposób 2 – nasiona
Można również wysiać nasiona, które albo kupujemy, albo otrzymujemy przez sztuczne zapylenie. W warunkach amatorskich nasiona wysiewamy w podłoże specjalnie przygotowane do wysiewów. Nasion nie przykrywamy ziemią tylko wciskamy deseczką do podłoża i zapewniamy wysoką wilgotność oraz temperaturę podłoża nie niższą niż 25°C. Rośliny kwitnące uzyskamy po 5-6 latach.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Echmea nie należy do roślin podatnych na szkodniki, wręcz przeciwnie, wydaje się być dość odporną na tego typu problemy. Nie mniej jednak, jak roślinie zafundujemy mało przychylne warunki do rozwoju, zwłaszcza zbyt suche stanowisko, to w osłabieniu i w sprzyjających warunkach, może pojawić się dobrze wszystkim znana mszyca. Przy jej zwalczaniu, warto skorzystać z domowych sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie roztworu szarego mydła z wodą. Nie chemiczne sposoby zwalczania szkodników, pomogą także przy pozbywaniu się wełnowców i tarczników. W ostateczności można zastosować środki ochrony roślin, postępując zgodnie zaleceniami producenta preparatu.
Egzotyczna echmea, nie znosi zbyt mokrego podłoża i bardzo szybko dochodzi do zgnilizny. Należy pamiętać, że roślina jest epifitem o słabo rozbudowanym systemie korzeniowym. Zgniliźnie ulega rozeta, a także kwiatostan. Pięknie wybarwione rośliny uzyskamy w widnych pomieszczeniach, dlatego też jeżeli zaobserwujemy słabe wybarwienie rośliny, to jest duże prawdopodobieństwo, że echmea ma po prostu za ciemno.

UWAGIUWAGI

Echmea, podobnie jak inne rośliny z rodziny ananasowatych, kwitnie tylko raz (tworzy sukcesywnie w kwiatostanie małe kwiaty utrzymujące się jakiś czas). Po przekwitnięciu rozeta rośliny stopniowo obumiera, a u jej podstawy powstają przynajmniej dwa (czasami trzy) młode rozety.

Najpopularniejsze odmiany:
‘Variegata’– odmiana o paskowanych liściach
‘Morgana’– odmiana o szarozielonych liściach , szerokich, tworzących rozetę na tle których świetnie prezentuje się różowawy kwiatostan
‘Black Marble’– niezwykle oryginalny mieszaniec o niezwykle dekoracyjnych liściach
‘Ametista’– odmiana o zielonych liściach i pięknych, wyrazistych, ametystowych kwiatach
‘Aton’– odmiana o białawych liściach i różowych kwiatach
‘Big Pink’– odmiana o zielonych liściach i dekoracyjnym kwiatostanie
‘Black’– bardzo dekoracyjna odmiana o ciemnych liściach jasno paskowanych
‘Fantasia’– mieszaniec o szerokich, zielonych liściach dekoracyjnym i luźnym kwiatostanem
‘Blue Wheat’– mieszaniec o zielonych liściach i dekoracyjnym kwiatostanie
‘Fire’– odmiana o zielonych liściach na tle których przepięknie prezentuje się kwiatostan w ognistych barwach
‘Kiwi’– niezwykle dekoracyjna odmiana o paskowanych zielonopurpurowych liściach
‘Fia’– odmiana z wyrazistym, czerwonym kwiatostanem

 

Źródła:
1. www.rosliny.urzadzamy.pl
2. www.wymarzonyogrod.pl
3. www.naradka.wordpress.com
4. www.e-ogrody.pl
5. www.budujesz.info
6. fot. www.leroymerlin.pl