Epipremnum złociste – Epipremnum aureum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek wieloletnich, wiecznie zielonych pnączy z rodziny obrazkowatych, pochodzący z Wysp Towarzystwa. Introdukowany na całym świecie poza Europą i Antarktydą. Roślina ta często jeszcze funkcjonuje pod swoją dawną nazwą jako scindapsus (Scindapsus aureus), chociaż przez pewien czas nosiła również miano rafidofora (Rhaphidophora aurea). Pnącze uprawiane w pojemnikach dorasta do ok. 4 – 5 m, ale w swojej ojczyźnie potrafi osiągać nawet 20 metrów i więcej. Pędy epipremnum przyrastają bardzo szybko i wydłużają się w ciągu roku nawet o 0,5 metra. Ma sercowate, bardzo dekoracyjne liście – nakrapiane, o żółtych bądź jasnozielonych smugach. W uprawie pokojowej roślina raczej nie zakwita.

STANOWISKOSTANOWISKO

Epipremnum toleruje miejsca cieniste, ale w dobrym oświetleniu przebarwienia liści są bardziej kontrastowe i atrakcyjniejsze. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia w upalne południe latem. Optymalna temperatura uprawy zimą wynosi 13°C, latem 18–21°C (maksymalnie 24°C).

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Nie lubi nadmiaru wody – jeśli ma zbyt mokro, na liściach pojawiają się brązowe plamy. Dobrze jednak rośnie w uprawie hydroponicznej. Przy nawadnianiu trzeba pamiętać, aby przed kolejnym podlewaniem ziemia w doniczce przeschła. Latem należy spryskiwać liście letnią wodą 2–3 razy w tygodniu, zimą natomiast warto przecierać je wilgotną szmatką co 2 tygodnie (sprzyja to również zwiększeniu wilgotności).

NAWOŻENIENAWOŻENIE

Latem należy zasilać ogólnie dostępnymi nawozami płynnymi dla roślin ozdobnych z liści, najlepiej co 2 tygodnie.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Epipremnum nie lubi zbyt częstego przesadzania. Jeśli jest to konieczne (gdy ziemia staje się jałowa, roślina słabo rośnie, korzenie wyrastają przez otwory w dnie doniczki), przesadza się je najlepiej wiosną, w doniczkę o jeden numer większą, zapewniając dobry drenaż. Nie ma szczególnych wymagań glebowych, w zupełności wystarcza uniwersalne podłoże do kwiatów doniczkowych, co najwyżej można do niego dodać nieco piasku. Rozluźni on ziemię i wraz z drenażem na dnie doniczki, pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Roślina nie pogardzi też dodatkiem kwaśnego torfu, gdyż preferuje lekko kwaśny odczyn gleby.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe
Wierzchołki rośliny odcinamy i wsadzamy do wody, aby je ukorzenić. Opcjonalnie możemy wsadzić sadzonkę bezpośrednio do doniczki z glebą, wtedy należy pamiętać o zapewnieniu optymalnych warunków.

Sposób 2 – sadzonki jedno węzłowe
Po odcięciu długiego pędu od reszty rośliny, dzielimy go na sadzonki jedno węzłowe, czyli takie które posiadają jeden liść (wyrastający z węzła). Sadzonki dociskamy do podłoża, tak aby cały czas miały z nim bezpośredni kontakt co ułatwi ukorzenianie.

Sposób 3 – sadzonki dwu węzłowe
Najprostszy z możliwych sposobów. Podobnie jak przy drugim sposobie, dzielimy pęd na sadzonki, ale tym razem z dwoma węzłami. Najlepiej odciąć liść z dolnego węzła, tak aby ten nie zagniwał. Tak przygotowaną sadzonkę możemy ukorzeniać w wodzie bądź od razu w podłożu.

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

Jeżeli kwiat będzie stał na zbyt jasnym stanowisku to zbledną mu liście. Poza tym atakują go tarczniki i zgnilizna korzeni. Od czasu do czasu mogą pojawić się wełnowce.

UWAGIUWAGI

Nie wolno stosować środków do nabłyszczania liści, gdyż roślina to źle znosi.

Najpopularniejsze odmiany:
– 'Lemon' – posiadająca żółtozielone ubarwienie liści,
– 'Neon' – o całkowicie żółtych liściach,
– 'N’Joy' – z zielonymi liśćmi, ozdobionymi nieregularnymi, białymi plamami,
– 'Marble Queen' – posiadająca marmurkowe, białozielone ubarwienie.

 

Źródła:
1. www.wikipedia.org
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.budujesz.info
4. www.naradka.wordpress.com
5. fot. www.pinterest.com