Dawniej smok, dzisiaj smog – czyli jak skutecznie walczyć z przeciwnikiem z powietrza cz. 2

Smog smogiem, ale co to właściwie jest? Pył zawieszony, który unosi się nad Krakowem zawiera m.in. drobinki węgla (sadzę), rakotwórczy benzopiren, metale ciężkie, w tym arsen i nikiel, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, toksyczne dioksyny i ozon. Warto pamiętać, że symbole stosowane dla oznaczenia pyłu zawieszonego: PM10 i PM2,5 odnoszą się do wielkości cząstek w nim zawartych. Pył zawieszony PM10 ma w swoim składzie cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych róg oddechowych i płuc. Pył zawieszony PM2,5 zawiera cząstki o średnicy nie mniejszej niż 2,5 mikrometra – te mogą przenikać do krwi.

Fot.: www.krakowskialarmsmogowy.pl

Fot.: www.krakowskialarmsmogowy.pl

Negatywne skutki długotrwałego wdychania toksycznego powietrza ponosi cały organizm, w tym układ krążenia i układ nerwowy. Efektem długotrwałego kontaktu z wyżej wymienionymi substancjami jest zwiększone ryzyko zapadnięcie na:

  • chorób układu oddechowego, w tym astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, alergii, kataru, kaszlu, bólów gardła;
  • chorób układu krążenia (miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zawału);
  • dolegliwości ze strony układu nerwowego, w tym problemów z pamięcią, koncentracją, częstszych zachowań depresyjnych, następuje też szybsze starzenie się układu nerwowego a nawet większe ryzyko choroby Alzheimera;
  • nowotworów (w tym szczególnie raka płuc, gardła i krtani)

Zatrutym powietrzem oddycha się tu przez ponad 200 dni w roku, nic dziwnego, że z powodu smogu w Krakowie każdego roku umiera przedwcześnie ok. 400 osób. Poziom zanieczyszczeń, jaki się odnotowuje wpływa również na organizmy nienarodzonych jeszcze dzieci. Badania wykazały, że kobiety w ciąży mające częsty kontakt z pyłem zawieszonym, rodziły dzieci o niższej masie urodzeniowej, w późniejszym wieku dzieci te częściej zapadały na astmę i choroby górnych dróg oddechowych, gorzej też wypadały w testach ilorazu inteligencji.

Aktualny stan powietrza możesz sprawdzić tutaj.

Już wkrótce dalsza część artykułu. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku, a wtedy nie ominie Cię żaden wpis. Chcesz dowiedzieć się już teraz jak skutecznie wygrać ze smogiem? Skontaktuj się z nami już teraz!