Aglaonema zmienna – Aglaonema commutatum

OPIS stanowisko nawadnianie nawożenie przesadzanie rozmnażanie choroby i szkodnikiuwagi

 

 

zielen-we-wnetrzach-krakow-zielone-sciany-ogrody-wertykalne-donice

OPISOPIS

Gatunek z rodziny obrazkowatych. Pochodzi z tropikalnych obszarów Azji – z Indonezji, Celebes i Filipin. To roślina o liściach dużych, zarówno owalnych jak i wydłużonych, szaro nakrapianych. Aglonemy wytwarzają stopniowo drewniejące łodygi. Rzadko zakwitają. Kwiaty są typowe dla całej rodziny, czyli są zebrane w białą lub kremową kolbę otoczoną zieloną lub zielono-kremową pochewką. Ogonki liściowe nabierają blado-żółtej barwy. Ozdobą są także owoce w postaci czerwonej jagody. Niestety, w uprawie doniczkowej owocuje rzadko.

STANOWISKOSTANOWISKO

Półcień. Może stać w miejscu oddalonym od okna. W zbyt ciemnym miejscu liście tracą swój charakterystyczny rysunek i robią się jednolicie zielone. Lubi stałą i wysoką temperaturę (20–25 °C) i dużą wilgotność powietrza, zimą temperatura powietrza i podłoża nie powinna spadać poniżej 15 °C. Podłoże lekkie i przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy. Odczyn obojętny lub lekko kwaśny.

NAWADNIANIENAWADNIANIE

Latem należy roślinę podlewać dwa razy w tygodniu (ziemia powinna być stale wilgotna). Należy pamiętać, że wymaga umiarkowanej wilgotności powietrza i powinna być zraszana dwa razy w tygodniu. Można też doniczkę umieścić na wilgotnych kamykach w podstawce. Zimą podlewa się najwyżej raz w tygodniu i utrzymuje suchą atmosferę.

NAWOŻENIENAWOŻENIE

W okresie wegetacji nawozimy raz na dwa tygodnie roztworem nawozów wieloskładnikowych (bez wapnia), a zimą przerywamy nawożenie.

PRZESADZANIEPRZESADZANIE

Co roku wiosną dobrze jest roślinę przesadzić. Nie lubi zbitej ziemi, dlatego przy przesadzaniu nie należy jej zbyt mocno ugniatać. Kupioną ziemię mieszamy z wermikulitem dając co najmniej 1/3 objętości ziemi. Całość uzupełniamy garścią kwaśnego torfu. Na dno doniczki sypiemy obowiązkową warstwę drenażową najlepiej z średnio ziarnistego grysu akwarystycznego lub wermikulitu jeśli mamy i dopiero na to dajemy warstwę podłoża.

ROZMNAŻANIEROZMNAŻANIE

Sposób 1 – sadzonki wierzchołkowe
Wiosną odcinamy od rośliny górne kawałki pędów długości minimum 10 cm i po usunięciu dwóch dolnych liści wsadzamy do wcześniej przygotowanego podłoża. Podłożem może być mieszanka złożona z 3 części perlitu i 1 części torfu dobrze podlana i obcieknięta. Dobrze jest zapewnić sadzonkom wysoką temperaturę podłoża.
Sposób 2 – oddzielenie od rośliny młodych pędów
Wiosną podczas przesadzania dzielimy roślinę na kilka części.
Sposób 3 – z nasion
Możliwe jest też rozmnażanie przez nasiona, ale trwa to najdłużej. Nasiona wysiewa się w mnożarce w temp. 27 °C. Z wykiełkowanych siewek należy wybrać najlepsze (są bardzo różnej jakości).

CHOROBY I SZKODNIKICHOROBY I SZKODNIKI

W domu głównymi szkodnikami są przędziorki i wełnowce. Dość rzadko, ale możliwe jest pojawienie się mączniaka.
Czasami latem, gdy roślina jest nieodpowiednio odżywiona, pojawia się plamiste żółknięcie liści.

UWAGIUWAGI

Liści nie należy nabłyszczać.

 

Źródła:
1. www.wikipedia.org
2. www.rosliny.urzadzamy.pl
3. www.naradka.wordpress.com
4. www.ogrodniczka.pl
5. www.info24.org.pl
6. fot. www.planten-kopen.com