Starlight Avatar – pierwsza świecąca roślina!

Amerykańska firma biotechnologiczna Bioglow za pomocą biologii syntetycznej stworzyła jedyną w swoim rodzaju świecącą roślinę.

Fot.: www.dezeen.com

Fot.: www.dezeen.com

Bioglow twierdzi, że ich produkt jest pierwszą rośliną, która jest w stanie świecić bez pomocy bodźców zewnętrznych, czyli m.in. stymulatorów chemicznych, czy światła ultrafioletowego.

Starlight Avatar (Fot.: www.dezeen.com)

Starlight Avatar (Fot.: www.dezeen.com)

Krichevsky, specjalista w dziedzinie mikrobiologii, stworzył roślinę poprzez wprowadzenie DNA z morskich bakterii luminescencyjnych do genomu roślinnego. Cała część nadziemna, czyli: kwiat, łodyga i liście nieustannie emitują słabe światło podobny do produkowanych przez świetliki i inne organizmy bioluminescencyjne.

Starlight Avatar (Fot.: www.dezeen.com)

Starlight Avatar (Fot.: www.dezeen.com)

Krichevsky pracuje nad zwiększeniem jasności światła produkowanego przez rośliny, które obecnie muszą być oglądane w ciemnych pomieszczeniach. Twierdzi, że jego technika może przyciągnąć nowych odbiorców na rynku roślin ozdobnych i ostatecznie wywołać rewolucję w projektowaniu oświetlenia.

Dwie generacje Starlight Avatar (Fot.: www.bioglowtech.com)

Porównanie jasności światła produkowanego przez dwie generacje Starlight Avatar (Fot.: www.bioglowtech.com)

„Uważamy, że świecące rośliny będą szczególnie interesujące dla fanów filmu Avatar’a”, mówi Krichevsky przywołując obrazy z filmu Avatar, gdzie flora i fauna była zdolna do produkowania światła.

Dodał również, że rośliny mogą być również wykorzystane jako wydajne źródło światła do wnętrz, architektury i infrastruktury transportowej. „W dłuższej perspektywie widzimy wykorzystanie świecących roślin w nowoczesnym projektowaniu oświetlenia, a mianowicie w kształtowaniu krajobrazu i architektury, a także w transporcie, oznakowaniu dróg dojazdowych i autostrad z naturalnym oświetleniem, które nie wymaga energii elektrycznej,” zauważył. „Mamy również możliwość do ‚zaprogramowania’ rośliny tak, aby świeciła w odpowiedzi na konkretne bodźce środowiskowe, czyniąc ją skutecznym czujnikiem środowiskowym i rolnym.”

Roślina w sprzedaży (Fot.: www.bioglow.us)

Roślina w sprzedaży (Fot.: www.bioglow.us)

Obecnie świecącą roślinę można kupić jedynie na terenie USA. Jej cena to około $34.

Co myślicie o tym ‚wynalazku’? Chcielibyście posiadać taką roślinę w swoim domu?