Bel-Air 'Andrea'

Bel-Air to system filtrujący, zaprojektowany przez Mathieu Lehanneur, który wykorzystuje żyjące rośliny do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.

Andrea (Fot.: www.dezeen.com)

Andrea (Fot.: www.dezeen.com)

Powietrze w pomieszczeniach jest o wiele bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz (od red. z wyjątkiem Krakowa). Syntetyki wykorzystane do produkcji mebli emitują do swojego otoczenia takie związki jak benzen, formaldehyd czy trichloroetylen. Ich ilość w powietrzu zwiększa się w ciepłych i wilgotnych warunkach.

Andrea (Fot.: www.digitaltrends.com)

Andrea (Fot.: www.digitaltrends.com)

Już od 1980 roku NASA prowadziła badania nad systemem filtracji powietrza opartym na roślinach. Jest to ważne zagadnienie dla zdrowia astronautów, którzy przebywają na stacji orbitalnej nasyconej polimerami.

Andrea (Fot.:www.amazon.com)

Andrea (Fot.: www.amazon.com)

Między innymi dzięki współpracy z Mathieu Lehanneur’em program badań został zakończony i zoptymalizowany. Efektem jest filtr Bel-Air.
A tak swój produkt opisuje producent:
Jest to mini szklarnia, przez którą stale przepuszczane jest powietrze. Zanim wydostanie się ono z powrotem do otoczenia przechodzi przez trzy filtry (cześć nadziemną rośliny, część podziemną rośliny oraz 'wilgotną kąpiel').

Zasada działania (Fot.:www.digitaltrends.com)

Zasada działania (Fot.: www.digitaltrends.com)

Patent powstał we współpracy z firmą Dyson, która jest producentem odkurzaczy. Co do estetyki Bel-Air łamie wszelkie przyjęte zasady. Roślin nie pełni funkcji estetycznej, lecz jest wykorzystywana jak maszyna. Zieleń umieszczona jest wewnątrz obudowy składających się z dwóch części – aluminiowej podstawy i pokrywy z Pyrex’u.
Po fazie badań produkt został wprowadzony do sprzedaży po nazwą 'Andrea' i jest dostępny w cenie około 173$.

Czy warto Waszym zdaniem zainwestować w taki filtr? Czy lepszym rozwiązaniem jest tradycyjny skrzydłokwiat na parapecie?